25 stycznia 2019

Wystawa „Na Twojej ziemi przyszło mi śpiewać pieśń Twojego kraju” w Porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka

25 stycznia 2019 r. z inicjatywy Muzeum Polaków Ratujących Żydów w budynku Portu Lotniczego „Rzeszów-Jasionka” (II piętro tuż obok punktu widokowego), przy wsparciu Zarządu Portu Lotniczego, zostanie odsłonięta czasowa wystawa planszowa zatytułowana „Na Twojej ziemi przyszło mi śpiewać pieśń Twojego kraju/ On your soil I was destined to sing the song of your land”.

Wystawa została przygotowana przez Zespół Muzeum w ubiegłym roku, jako wydarzenie towarzyszące festiwalowi filmowemu poświęconemu Fredowi Zinnemannowi w Rzeszowie. Plansze pokazują wywodzące się z Podkarpacia sławne postaci pochodzenia żydowskiego, m.in. wspomnianego Zinnemanna, a także Sama Spiegela, Arthura Millera, czy Abrahama Brilla. Poza przypominaniem o bogactwie kulturowym naszego województwa i jego wkładzie w rozwój cywilizacyjny, wystawa promuje region jako świadomy potencjału własnego dziedzictwa. Jednocześnie pokazuje Podkarpacie jako destynację turystyczną atrakcyjną dla gości żydowskich.

Wystawa otwarta zostanie w dniu 25 stycznia 2019 r., bowiem wtedy Muzeum Polaków Ratujących Żydów świętuje Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu dnia 27 stycznia. Wystawa funkcjonować będzie w przestrzeni lotniska do 31 marca 2019 r.

Serdecznie zapraszamy nie tylko tych, którzy w tym czasie będą korzystali z oferty lotniska w Rzeszowie-Jasionce, ale również zainteresowanych wspólna historią polsko-żydowską w ujęciu regionalnym.

Warto także dodać, iż od 28 stycznia wystawę będzie można także oglądać w Kolegium Europejskim w Brugii.