3 grudnia 2019

Warsztaty za 1 zł – podsumowanie

Dnia 3 grudnia br. miały miejsce już ostatnie zajęcia w ramach akcji „Warsztaty za 1 zł”. Zajęcia prowadzone były w związku z przystąpieniem Muzeum Polaków Ratujących Żydów do programu „Kultura Dostępna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na warsztatach, które odbyły się w pierwszy wtorek października, listopada oraz grudnia br., udział wzięło prawie 300 uczniów wraz z opiekunami. Wśród uczestników byli przedstawiciele szkół podstawowych oraz średnich. W trakcie warsztatów młodzież zapoznała się z realiami Holokaustu w okupowanej Polsce – polityką niemieckiego okupanta, ze złożonymi relacjami polsko-żydowskimi, przykładami postaw Polaków, a także sylwetkami tych, którzy „poświęcając życie ratowali życie”. Dzięki prowadzeniu warsztatów w formie konwersatorium z wykorzystaniem materiałów źródłowych, w tym archiwalnych fotografii, uczniowie mieli możliwość aktywnego uczestnictwa w zajęciach.

Po zajęciach była możliwość zapoznania się z ekspozycją stałą oraz skorzystania z usługi przewodnickiej.

Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, czego efektem było wyczerpanie miejsc w pierwszych dniach rejestracji.