Muzeum Polaków Ratujących Żydów, realizując jeden ze swoich głównych celów strategicznych, jakim jest edukacja, a w szczególności rozwijanie programu „Szkoła Etyki Muzeum Ulmów”, ukierunkowanego na edukację o etyce i prawach człowieka, wyprowadzonych z doświadczeń historycznych Polski z okresu II wojny światowej oraz promowanie ideału etyki solidarności, zorganizowało 2 października warsztaty dla młodzieży w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem.
W ramach programu „Szkoła Etyki Muzeum Ulmów” uczniowie mieli okazję zgłębić temat Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Podczas warsztatów, prowadzonych przez dr. Marcina Chorązkiego, głównego historyka Muzeum, młodzież poznała historie osób, które w czasie II wojny światowej ratowały Żydów, ze szczególnym uwzględnieniem Sprawiedliwych z Markowej. Uczniowie obejrzeli również film „Historia jednej zbrodni” w reżyserii Mariusza Pilisa, a następnie wzięli udział w dyskusji, analizując poruszaną tematykę.
To już kolejne warsztaty edukacyjne dla młodzieży zorganizowane w ramach programu „Szkoła Etyki Muzeum Ulmów”. Pierwsze odbyły się w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i poświęcone były Sprawiedliwym, którzy udzielali pomocy Żydom podczas Powstania Warszawskiego. Nawiązywały one do informatorium „Sprawiedliwi Powstańcy ’44”, przygotowanego przez Muzeum Polaków Ratujących Żydów, a eksponowanego od 1 sierpnia do 2 października w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Muzeum Polaków Ratujących Żydów wyraża serdeczne podziękowania Dyrektorowi Markowi Królowi-Józadze oraz Arturowi Kapturskiemu za zaproszenie do współpracy i ma nadzieję na kontynuację działań edukacyjnych w przyszłości. Wierzymy, że wspólne działania edukacyjne przyczynią się do pogłębienia wiedzy na temat historii ratowania Żydów podczas II wojny światowej wśród młodzieży.