4 grudnia 2019

Spotkanie Dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów z izraelskimi nauczycielami i edukatorami w Izraelu

W dniach 4-5 grudnia br. miała miejsce wizyta dr Anny Stróż-Pawłowskiej, dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Centrum Edukacyjnym Maszmaut w Kiryat Motzkin nieopodal Akki w Izraelu. Celem wizyty było spotkanie z izraelskimi nauczycielami i edukatorami, którzy na co dzień podejmują zagadnienia relacji polsko-żydowskiej, a także dziejów II wojny światowej i Holokaustu.

Gospodarzem spotkania była dr Lea Piterman Ganor, dyrektor Centrum Edukacyjnego Maszmaut w Kiryat Motzkin. Wizyta z 4 grudnia miała charakter warsztatów skierowanych do izraelskich nauczycieli i pedagogów, które przeprowadziła dr Anna Stróż-Pawłowska. Temat warsztatów: „Historia powstania Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej. Dlaczego powstało i kim była rodzina Ulmów?”. Podczas drugiego spotkania z 5 grudnia obecni byli Ambasador RP w Tel-Avivie Tomasz Magierowski, dyrektor Instytutu Polskiego w Tel Avivie Joanna Hofman, burmistrz Kiryat Motzkin Haim Zury, a także badacz II wojny światowej, historyk, członek Komisji do Spraw nadawania tytułu Sprawiedliwych i autor publikacji o ratowaniu Żydów podczas okupacji niemieckiej dr Nahum Bogner. W tym dniu wystąpienie dyrektor Anny Stróż-Pawłowskiej skupiło się na temacie: „Zasięg działalności: edukacja i badania prowadzone przez Muzeum”.

Na spotkaniu obecne były również Joanna Sobolewska i Elżbieta Ficowska związane ze Stowarzyszeniem Dzieci Holocaustu oraz bohaterki wystawy „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice”, którą oficjalnie otwarto w Centrum Edukacyjnym Maszmaut w Kiryat Motzkin.