W pierwszych dniach listopada, Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu, we współpracy z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, kontynuować będzie działania związane z upamiętnianiem rodziny Ulmów poprzez śpiew psalmów, tym razem wywodzących się z tradycji żydowskiej.
Do tego przedsięwzięcia organizatorzy zaprosili grupę Profeti della Quinta, kierowaną przez klawesynistę Elama Rotema, która powstała w Galilei a której siedziba obecnie znajduje się w Bazylei w Szwajcarii. Zespół koncentruje się na repertuarze z XVI i początków XVII wieku. Muzycy podjęli się opracowania dzieła „Hashirim asher li’Shlomo” Salomone Rossiego (1623), będącego pierwszą publikacją polifonii w języku hebrajskim.
Muzyka Salomone Rossiego, nowatorskiego kompozytora żydowskiej muzyki liturgicznej, który zrewolucjonizował muzykę synagogalną, wprowadzając polifoniczną oprawę hebrajskich modlitw i psalmów, odgrywa znaczącą rolę w twórczości Profeti della Quinta. Rodzimi śpiewacy mówiący po hebrajsku, specjalizujący się w muzyce włoskiej, są bezpośrednio związani z Salomonem Rossim jako żydowskim kompozytorem włoskim.
Poza dziełami Salomone Rossiego, w programie znajdzie się także kilka kompozycji Elama Rotema, inspirowanych twórczością Rossiego, zarówno pod względem stylu muzycznego, jak i doboru tekstu biblijnego w języku hebrajskim.
Akcentując wymiar wydarzenia, koncert ulokowano w kamienicy Orsettich w Jarosławiu, będącej obecnie siedzibą muzeum. Odbędzie się 1 listopada br. o godz. 19:00.
Kolejnego dnia rozpoczną się warsztaty śpiewu gregoriańskiego. Wydarzenie stanowić będzie swoisty dialog z nieszporami markowskimi, na które złożyły się wybrane warianty psalmów wieczornych, śpiewanych w miastach i wioskach Archidiecezji Przemyskiej; melodie co do których można było wykazać ich pochodzenie od poszczególnych tonów psalmodii chorałowej.
Tym razem sięgniemy bezpośrednio do ważnego źródła śpiewu ludowego, jakim jest chorał gregoriański. Warsztaty poprowadzi Sławomir Witkowski – śpiewak oraz muzykolog, absolwent Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który od 1996 roku prowadzi męski chór Schola Cantorum Minorum Chosoviensis, specjalizujący się w wykonywaniu chorału gregoriańskiego.
Celem zajęć będzie przygotowanie nieszporów gregoriańskich. Warsztaty odbędą się w salce przy klasztorze oo. Dominikanów w Jarosławiu, w dniach 2-3 listopada, w godz. 17:00-20:00 oraz 4 listopada, w godz. 11:00-15:00.
Nieszpory Gregoriańskie, odbędą się 4 listopada o godz. 18:30 w Bazylice Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu. Pod kierunkiem Sławomira Witkowskiego zaśpiewają je członkowie Scholi Cantorum Minorum Chosoviensis oraz uczestnicy warsztatów.