30 stycznia 2019

„Pokaz jednego dzieła” Arkadiusza Andrejkowa

Do 20 marca br. w sali wystaw czasowych Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej oglądać można najnowszą ekspozycję pod hasłem „Pokaz jednego dzieła”, autorstwa sanockiego artysty plastyka Arkadiusza Andrejkowa. Obraz powstał w ubiegłym roku, a charakter jego pracy to spray na szkolnej mapie.

Obraz inspirowany jest fotografią wykonaną przez Józefa Ulmę w 1923 r., przedstawiającą jego rodziców Marcina i Franciszkę z domu Kluz, siostrę Marię oraz braci Antoniego i Władysława. Podłożem dla obrazu jest stara mapa szkolna pochodząca ze Słowacji, która dzięki swojemu zużyciu i wycofaniu z obiegu szkolnego, stała się idealną formą podobrazia do przetworzenia starej fotografii rodzinnej. Naturalnie zniszczona mapa przyjęła na siebie ciężar drugiego życia.

Obok obrazu Arkadiusza Andrejkowa prezentowane jest oryginalne zdjęcie, które posłużyło jako inspiracja do stworzenia pracy. Fotografia pochodzi z rodzinnych zbiorów Jerzego Ulmy, syna widocznego na fotografii i obrazie Władysława Ulmy, brata Józefa, który podczas okupacji niemieckiej, wraz z żoną i dziećmi, ukrywał ośmioosobową grupę Żydów z dwóch rodzin o nazwisku Goldman.

Prezentowane dzieło dostępne jest do obejrzenia dla każdego zwiedzającego Muzeum