Muzeum Polaków Ratujących Żydów zaprasza na pierwszą w tym roku sesję Podkarpackiej Resursy Kultury Pamięci pt. „Istnieje nierozerwalna więź Żydów i Polaków”. Spotkanie odbędzie się 30 stycznia, a gościem specjalnym będzie Jeffrey Cymbler, amerykański prawnik żydowskiego pochodzenia, który od lat zgłębia historię swojej rodziny i jej polskich korzeni.
Jeffrey Cymbler od lat przyjeżdża do Polski, ale sprowadza go nie tylko sentyment do ziemi przodków: jest człowiekiem konsekwentnie realizowanej misji, która ma na celu dokumentowanie prawdy historycznej o postawach i relacjach między Polakami i Żydami w czasie Zagłady. Członków jego najbliższej rodziny uratowali Polacy, Rozalia i Michał Kopaczowie oraz ks. Zygmunt Dziedziak, dla których Jeffrey drogą kompleksowej i zakończonej sukcesem aplikacji w Instytucie Yad Vashem uzyskał pośmiertne tytuły Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Tytuły te zostały przekazano potomkom Ratujących w Muzeum Polaków Ratujących Żydów w styczniu ubiegłego roku. Równoległe do uzyskania Certyfikatu Instytutu Yad Vashem nazwiska ratujących Polaków zostały odsłonięte na Ścianie Pamięci Muzeum Polaków Ratujących Żydów.
Dziś, Jeffrey Cymbler czyni starania na rzecz pozyskania z Instytutu Yad Vashem tytułu Sprawiedliwych dla kolejnych Polaków, małżeństwa Serwaczaków, którzy ostrzegli zaprzyjaźnionych Żydów przetrzymywanych w obozie pracy w Trzcieńcu o planowanej przez Niemców likwidacji obozu, czym sprawili, że wszyscy przetrzymywani tam Żydzi zbiegli na czas.
Niezależnie od wysiłku włożonego w przewody aplikacyjne w Instytucie Yad Vashem, Jeffrey Cymbler niestrudzenie działa na rzecz historycznej prawdy. Niechętnych Polsce Żydów zachęca do odwiedzenia Polski i zderzenia ugruntowanych negatywnych stereotypów z realiami współczesnej Polski. W relacjach z Polakami wrogo nastawionymi wobec Żydów stara się kruszyć antysemickie stereotypy przez pokazanie rzetelnej historycznej prawdy tam, gdzie część Polaków kultywuje jej nieprawdziwy obraz.
Polska to dla Jeffreya Cymblera coś więcej niż tylko kraj przodków. To miejsce, do którego wraca z sentymentem i z którym czuje silną więź. Dlatego z dumą nosi również polskie obywatelstwo.