Okupacja w Polsce to mroczny okres w naszej historii, naznaczony ciągłym zagrożeniem i walką o przetrwanie. Codzienne życie Polaków było podporządkowane surowym restrykcjom okupanta, a nawet najprostsze czynności, jak wyjście z domu czy zrobienie zakupów, niosły ze sobą ryzyko tragicznych konsekwencji. W tych nieludzkich warunkach Polacy musieli znaleźć sposób na przetrwanie. Codzienne życie toczyło się w cieniu strachu i niepewności, a jednocześnie było pełne heroizmu i solidarności. Ludzie pomagali sobie nawzajem, dzielili się skromnymi posiłkami, ukrywali prześladowanych i angażowali się w działalność konspiracyjną. Mimo wszechobecnego terroru Polacy nie poddawali się. Organizowali tajne nauczanie, dbając o przyszłość młodego pokolenia i kultywowali polskie tradycje i kulturę, podtrzymując na duchu naród. Ich odwaga i determinacja w walce o wolność stanowią niezwykłe świadectwo ludzkiej wytrwałości.
W najbliższy piątek, 22 listopada o godzinie 18.00 w Muzeum Polaków Ratujących Żydów, w ramach „Nocy w Muzeum Ulmów”, odbędzie się spotkanie z prof. Andrzejem Chwalbą, wybitnym historykiem i znawcą dziejów społecznych Polski i Europy w XIX i XX wieku, związanym zawodowo z Uniwersytetem Jagiellońskim, zatytułowane „Jak historyk postrzega ratowanie Żydów”. Spotkanie odbędzie się z inicjatywy Podkarpackiej Resursy Kultury Pamięci.
Profesor Andrzej Chwalba, ceniony w środowisku naukowym za swoje erudycyjne i wnikliwe publikacje, opowie o swojej najnowszej książce „Polska krwawi. Polska walczy. Jak żyło się pod okupacją 1939-1945”. To przełomowe dzieło, jakiego dotąd nie było na polskim rynku wydawniczym, ukazuje codzienne życie Polaków podczas II wojny światowej. Profesor Andrzej Chwalba, nie ograniczając się do historii militarnej i politycznej, skupia się na doświadczeniu zwykłych ludzi, którzy w czasie okupacji starali się zachować pozory normalności. W opracowaniu poświęconym polskiemu społeczeństwu pod okupacjami poświęca również uwagę sytuacji Żydów i postawom Polaków wobec ich dyskryminacji.
W Markowej, w miejscu szczególnym dla historii Polaków ratujących Żydów, prof. Andrzej Chwalba przedstawi uwarunkowania okupacyjne, społeczne, finansowe i etyczne relacji polsko-żydowskich na terenach okupowanej Polski. Spotkanie z prof. Andrzejem Chwalbą i lektura jego książki pozwolą każdemu lepiej zrozumieć postawy i zachowania ludzi w tej nienormalnej rzeczywistości.
Po wykładzie, o godz. 20.30 zapraszamy do zwiedzania z przewodnikiem wystawy stałej i czasowej Muzeum Ulmów, poświęconej historii Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej.
Wstęp na wydarzenie to symboliczny 1 zł. Serdecznie zapraszamy!