18 maja 2019

Noc Muzeów 2019 w Muzeum Polaków Ratujących Żydów

Muzeum w Markowej już po raz trzeci przyłącza się do obchodów Nocy Muzeów i w nocnym anturażu zaprasza do zwiedzenia ekspozycji, a ponadto do skorzystania z oferty, która w tym roku zapowiada się naprawdę interesująco.

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów w Muzeum Polaków Ratujących Żydów/ Museum of Poles Saving Jews poświęcona jest Grupie Berneńskiej – polskim dyplomatom w Szwajcarii, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów zaopatrując ich w fałszywe paszporty. O tej niezwykłej historii, odkrytej niedawno, opowie gość specjalny – Ambasador RP w Szwajcarii Jakub Kumoch. Rozmowie towarzyszyć będzie projekcja filmu „Paszporty Paragwaju” w reżyserii Roberta Kaczmarka, a także prezentacja dwóch wystaw czasowych – „Passports for Life” oraz „Paszporty”, poświęconych akcji polskich dyplomatów z Berna. Unikalnym elementem wystawy „Paszporty” są oryginalne dokumenty z tzw. Archiwum Eissa, świadczące o udzielanej pomocy.

18 maja (sobota)

„Paszporty do Życia”*

• spotkanie z Ambasadorem RP w Szwajcarii Jakubem Kumochem
  • projekcja filmu „Paszporty Paragwaju” w reżyserii Roberta Kaczmarka, wyprodukowanego przez IPN
  • wystawy „Paszporty” oraz „Passport for Life” przygotowane przez Ambasadę RP w Szwajcarii oraz Instytut Pileckiego w Warszawie

*Udział na podstawie wcześniejszej rezerwacji

• tel. 17 224 10 15
    • sekretariat@muzeumulmow.pl

Wydarzenie współorganizowane przez Instytut Pileckiego

Zwiedzanie Muzeum i Sadu Pamięci

Wstęp do Muzeum na podstawie zakupionego biletu okolicznościowego za 1 zł.

Fotorelacja (fot. KN, KK & JP / MPRŻ):