W najbliższą niedzielę 10 marca, o godzinie 16:30, po raz kolejny odśpiewamy Nieszpory Markowskie. Tym razem nabożeństwo przypada w szczególnym miesiącu, na dwa tygodnie przed 80. rocznicą zamordowania Błogosławionej Rodziny Ulmów i Żydów, którzy znaleźli u nich schronienie. Naszej wieczornej modlitwie psalmami przewodniczyć będzie Ks. Prałat Jan Stanisławski, emerytowany proboszcz Katedry Poznańskiej.
Idea rekonstrukcji dawnych wieczornych śpiewów na melodie powszechnie znane na terenie dawnej diecezji Przemyskiej zrodziła się podczas dyskusji na temat sposobu uczczenia nowych Błogosławionych. Dla wszystkich Organizatorów projektu jasnym było, że musi to być dzieło, które połączy świat współczesny z tym w którym żyli i swoją ofiarę złożyli Samarytanie z Markowej. Wybór padł na „nieszpory” – prastarą modlitwę Kościoła, niezwykle popularną na przełomie XIX i XX wieku. Psalmy z których składają się nieszpory stanowią dla nas niezwykłe wyzwanie i punkt wyjścia w poszukiwaniach „świata Ulmów” – ich zasad, zwyczajów i tradycji. Tego wszystkiego co pozwoliło im przyjąć tak heroiczną postawę.
Podczas szóstych „Nieszporów Markowskich” wysłuchać będziemy mogli rozważań kapłana Archidiecezji Poznańskiej ks. Prałata Jana Stanisławskiego. Ks. Stanisławski urodził się w Wielkopolsce w 1934 roku. Wspominając straszliwą wojnę, stara się ukazać dobro jakie przez wielu szlachetnych ludzi pojawiało się w tym czasie niczym promienie pośród mroków. Pod koniec wojny wraz z rodzicami został przesiedlony do Wrocławia, gdzie spotkał się z przesiedleńcami z okolic Przemyśla. Co ciekawe – uczestniczył wtedy co niedzielę w nieszporach. Wspominając je, nuci melodie, które nie są nam obce, które śpiewamy już od pół roku, w ramach naszego projektu „Nieszpory Markowskie”.