24 marca 2019

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

14 marca 2018 r. Izba Senatu przyjęła ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wedle ustawy dzień ten obchodzony będzie każdego 24 marca i będzie miał charakter państwowy.

24 marca 2019 r. Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej dołącza się do państwowych obchodów. Jest to o tyle dzień szczególny, gdyż wówczas przypada 75. rocznica śmierci Wiktorii i Józefa Ulmów oraz szóstki ich dzieci. Wiktoria w chwili śmierci była w zaawansowanej ciąży. Wraz z polską rodziną z Markowej zginęła ośmioosobowa grupa Żydów z rodziny Goldman, która najprawdopodobniej od końca 1942 r. znalazła schronienie w polskim domu. O świcie 24 marca 1944 r. cała grupa została bestialsko zamordowana przez niemieckich żandarmów z posterunku w Łańcucie.

24 marca 2019 r. w Markowej z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Muzeum Polaków Ratujących Żydów oraz Gminy Markowa zorganizowanych zostanie szereg przedsięwzięć upamiętniających Polaków niosących pomoc przedstawicielom społeczności żydowskiej podczas okupacji niemieckiej. Jedną z nich będzie wręczenie odznaczeń państwowych nadanych przez Prezydenta RP. Ponadto przewidziano odsłonięcie nowych tabliczek z nazwiskami Polaków ratujących Żydów. Oddany też zostanie hołd Polakom niosącym pomoc Żydom, jak i rodzinie Ulmów z Markowej.

Tego dnia Muzeum Polaków Ratujących Żydów gościć będą przedstawiciele rodzin Polaków ratujących Żydów, jak i świadkowie historii.

W Markowej odbędzie się też spektakl pt. „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów” wystawiony przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Szczegółowy harmonogram:

22.03.2019 r.

godz. 10:00, Szkoła Podstawowa im. Sług Bożych Rodziny Ulmów w Markowej

– akademia szkolna połączona z rozstrzygnięciem konkursu plastycznego „Rodzina Ulmów z  Markowej. Historia, która inspiruje”

23.03.2019 r.

godz. 15:00, Muzeum Polaków Ratujących Żydów

– premiera reportażu Polskiego Radia Rzeszów „Bejt znaczy dom”

godz. 16:00, Muzeum Polaków Ratujących Żydów

– koncert Kwartetu Śląskiego

godz. 18:00, Centrum Kultury Gminy Markowa

– wręczenie statuetki „Markowianin Roku”

24.03.2019 r.