23 marca 2021

„Na ratunek – w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej” – sesja inauguracyjna Sympozjum Sprawiedliwych

Grafika. Napis “Na ratunek – w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej” – sesja inauguracyjna Sympozjum Sprawiedliwych w ramach w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W tle po lewej stronie gwiazda Dawida, po prawej heraldyczny orzeł.

W dniu 23 marca 2021 r. odbędzie się sesja inauguracyjna Sympozjum Sprawiedliwych pt. „Na ratunek – w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej”. Spotkanie odbędzie się w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, we współpracy z Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Spotkanie poświęcone będzie działalności dyplomacji polskiej oraz innych instytucji Rządu RP na uchodźstwie, które podczas II wojny światowej organizowały pomoc Żydom.

Program dotyczący 23 marca – poniżej. Program obchodów 24 marca: tutaj.

Transmisja live na kanałach: YouTube Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Facebook Muzeum Polaków Ratujących Żydów, YouTube Muzeum Polaków Ratujących Żydów

Linki i Informacje będą aktualizowane na bieżąco

„Sympozjum Sprawiedliwych” to cykl debaty poświęconej historii i kulturze pamięci związanej z losami Żydów pod okupacją niemiecką na terenach należących przed 1939 rokiem do Rzeczypospolitej Polskiej oraz działalnością Polaków, którzy w tych okolicznościach nieśli pomoc Żydom, indywidualnie, grupowo, bądź poprzez struktury Rządu RP działającego na emigracji i poprzez struktury Polskiego Państwa Podziemnego.

23 marca 2021, 17:00

Wykład wprowadzający do debaty wygłosi:

Dr Jakub Kumoch, politolog, dyplomata, ambasador RP w Turcji, były ambasador RP w Szwajcarii

Komentarze – wystąpienia w charakterze pierwszych głosów w debacie – wygłoszą:

Dr Danuta Drywa, historyk muzealnik , badacz działalności tzw. „Grupy Berneńskiej”, pracownik naukowy Muzeum Stutthof w Sztutowie

Prof. dr hab. Antoni Kamiński,  socjolog, politolog, pracownik naukowy Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk

Dr Mateusz Szpytma, historyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, współtwórca Muzeum Polaków Ratujących Żydów

Organizatorzy:

Muzeum Niepodległości w Warszawie

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej

ORGANIZATORZY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓW POD OKUPACJĄ NIEMIECKĄ:

Samorząd Województwa Podkarpackiego