21 maja 2021

Muzeum w przestrzeni Markowej – Noc Muzeów 2021

Grafika wyróżniająca wydarzenie ze zdjęciem Muzeum

W tym roku wraz ze Skansenem Zagrodą Muzeum Wsi Markowa, prowadzonym przez Towarzystwo Przyjaciół Markowej, zapraszamy Państwa nie na jedną, a na dwie „Noce” Muzeów, w ramach programu „Muzeum w przestrzeni Markowej”. Wydarzenie to stanowi element obchodów 5. rocznicy utworzenia Muzeum Polaków Ratujących Żydów „Muzeum Ulmów – Muzeum Polaków Ratujących Żydów – Muzeum w przestrzeni Markowej”.

18 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Muzeów – święto społeczności muzealnej na całym świecie. W tym dniu, Towarzystwo Przyjaciół Markowej oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej podpisały porozumienie o współpracy i powołały Konfederację muzealną na rzecz Programu „Muzeum w przestrzeni Markowej”. Pierwszym pokłosiem jest zbliżająca się tegoroczna Noc Muzeów organizowana wspólnie przez obu partnerów.

Deklaracja sygnowana przez przedstawicieli obu instytucji podkreśla, iż program „Muzeum w przestrzeni Markowej” dotyczy realizacji zadań zmierzających do rozwoju społecznego i gospodarczego, szczególną rolą edukacji oraz do kształtowania kultury pamięci w oparciu o lokalne doświadczenie historyczne, walory przestrzenne, krajobrazowe, społeczne i duchowe wsi Markowa. Bowiem, jak czytamy w dokumencie, głównym zadaniem współczesnego muzeum jest „takie zidentyfikowanie dziedzictwa, aby odpowiednio wprowadzać je w dialog  z kulturą lokalną oraz zapewnić przekaz wartości i tożsamości”. Ich szczególnym wyrazicielem jest wspólnota lokalna, która jest „pierwotnym gospodarzem każdego muzeum”.

Program tegorocznej Nocy Muzeów poniżej oraz do pobrania (tutaj).

W trakcie wydarzenia wykonywana będzie dokumentacja fotograficzna oraz nagrania – prosimy o zapoznanie się z klauzulą RODO.

Program:

21 i 22 maja 2021 – zwiedzanie z przewodnikiem:

• Muzeum Polaków Ratujących Żydów:
    • zwiedzanie w turach: 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00, 23:00
    • koszt: 1zł
    • liczba miejsc ograniczona, możliwość rezerwacji – PRZYJMOWANE DO 21 MAJA BR. DO GODZ. 12:00 – pierwszeństwo mają osoby z rezerwacją: +48 17 224 10 15, sekretariat@muzeumulmow.pl
  • Skansen Zagroda Muzeum Wsi Markowa:
    • zwiedzanie w godzinach: 18:00-24:00
    • koszt: bezpłatnie

22 maja 2021, godz. 17:00 – finisaż on-line wystawy „Czy można im było w tej samotności pomóc? Ratowanie Żydów w okupowanej Polsce”

• prezentacja: Kamil Kopera, Spec. ds. Badań i Dokumentacji

ORGANIZATORZY OBCHODÓW: