18 maja 2021

„Muzeum Ulmów – Muzeum Polaków Ratujących Żydów – Muzeum w przestrzeni Markowej” – obchody 5. rocznicy utworzenia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej

[W górnej części napis: MUZEUM ULMÓW – MUZEUM POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓW – MUZEUM W PRZESTRZENI MARKOWEJ Pod spodem zdjęcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów z widoczną po prawej stronie Ścianą Pamięci.. Po prawej stronie napis 5. rocznica utworzenia Muzeum, obchody 18 V 2021 - 18 V 2022.

W roku 2021 mija pięć lat od otwarcia dla publiczności Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Dokładnie 17 marca 2016 r. oficjalnie uruchomiono działalność nowej instytucji muzealnej, która w całości została poświęcona heroicznym czynom tych Polaków, którzy ryzykując życiem własnym i bliskich, ratowali skazanych na Zagładę Żydów podczas okupacji niemieckiej. Tworzeniu Muzeum przyświecała idea wykreowania przestrzeni służącej do upamiętniania, upowszechniania, a także dialogu i debaty o tożsamości naszej kultury oraz o jej uniwersalnych wartościach, takich jak człowieczeństwo, miłość bliźniego, solidarność.

Z perspektywy czasu, 5 lat to zaledwie niewielki wycinek historii, jednak dla tworzącej się instytucji kultury, jest to czas decydujący, zarówno dla jej organizacyjnego okrzepnięcia, jak i dla weryfikacji misji oraz realizowanego programu. Dlatego z okazji przypadającej 5. rocznicy utworzenia Muzeum pragniemy wspólnie z Państwem uczcić to niezwykłe dzieło i jego twórców – trochę z sentymentem spoglądając wstecz, spróbować wytyczyć strategię Muzeum zorientowaną nie tyle na kolejne lata, co na dziesięciolecia.

Obchody 5. rocznicy utworzenia Muzeum zaplanowaliśmy na okres od 18 maja 2021 do 18 maja 2022 r.

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA:

18 maja 2021 | SYMPOZJUM KULTURY PAMIĘCI MUZEUM ULMÓW

transmisja na kanałach Muzeum

godz. 10:00 – 12:00: Sesja I – Dziedzictwo i rozwój

• wystąpienie inauguracyjne: Władysław Ortyl Marszałek Województwa Podkarpackiego
  • wykład „Markowa: Muzeum w krajobrazie miejsca i w pejzażu wyobrażonym”: dr hab. Dorota Folga-Januszewska prof. Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
  • panel komentatorów: dr Renata Pater, Paweł Jaskanis, prof. dr hab. Jan Święch, Waldemar Rataj
  • wystąpienie: Maria Ryznar-Fołta
  • podpisanie deklaracji o utworzeniu programu „Muzeum w przestrzeni Markowej”

godz. 17:00 – 19:00: Sesja II – Historia instytucji

• panel historyczny: dr Mateusz Szpytma, Wit Karol Wojtowicz, Bogdan Romaniuk, Adam Krzysztoń

21-22 maja 2021 | NOC MUZEÓW 2021 MUZEUM W PRZESTRZENI MARKOWEJ