9 listopada 2019

Muzeum Polaków Ratujących Żydów na konferencji „Dark Tourism” w Salonikach

W dniu 9 listopada br. na zaproszenie TIF Helexpo, organizatorów targów turystycznych PHILOXENIA, Pani Dyrektor Dr Anna Stróż-Pawłowska uczestniczyła w konferencji „Dark Tourism” w Salonikach.

Na tegorocznej konferencji PHILOXENIA specjaliści z całego świata skupili się na roli „mrocznej przeszłość” danego miejsca jako elementu przyciągającego turystów. W trakcie konferencji omawiano rolę muzeów związanych z tematyką konferencji, cmentarzy, więzień, miejsc dziedzictwa wojennego, pomników i miejsc pamięci, a także samego zarządzania krajobrazem kryminalnym, oraz związku tych wszystkich elementów z religią i turystyką kulturalną.

Pani Dyrektor Dr Anna Stróż-Pawłowska, wygłosiła prelekcję: „How a singular, tragic Holocaust story in the Polish countryside can inspire the tourists from around the world? The case of The Ulma Family Museum in Markowa”, w ramach panelu: „Memorial Tourism without borders”. W trakcie wystąpienia Pani Dyrektor przedstawiła fenomen Muzeum Polaków Ratujących Żydów – niewielkiej placówki poświęconej polskim Sprawiedliwym, która stała się jedną z ważniejszych destynacji turystycznych w regionie, przyciągając rzesze zwiedzających z całego świata.