„Muzeum na kółkach” to podróżująca wystawa edukacyjna Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, która odpowiada na podstawowe pytania o kulturę i historię polskich Żydów. Wystawa, umieszczona w przenośnym pawilonie, odwiedza głównie miasta do 50 tysięcy mieszkańców oraz wybrane festiwale.
Cała wystawa ulokowana jest w przeszklonym pawilonie. W środku znajduje się m. in. trójwymiarowa makieta sztetla, która przybliża najważniejsze miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka, wskazując jaki układ urbanistyczny, architektoniczny i społeczny mogły mieć miasteczka, w których mieszkali Żydzi. Opis pod każdym z trzynastu mini-budynków wyjaśnia między innymi czym była mykwa, dlaczego kirkut musiał był położony w pewnym oddaleniu od miasta i kto uczył się w jesziwie.
Jedną ze ścian „Muzeum na kółkach” pokrywają plansze, które za pomocą cytatów i zdjęć przybliżają odbiorcy trzy języki Żydów polskich: polski, jidysz i hebrajski. Wygląd graficzny plansz nawiązuje do sztuk plastycznych awangardy dwudziestolecia. Twórcy wystawy przygotowali też syntetyczne kalendarium tysiąca lat Żydów w Polsce, które porządkuje wiedzę.
Dla dzieci został przygotowany stół warsztatowy, przy którym mogą napisać imię po hebrajsku, zagrać w drejdla albo pokolorować maskę purimową. Dla najmłodszych przeznaczone są również drewniane domki – zabawa edukacyjna, wykorzystująca technikę frotażu.
Od czerwca 2014 do kwietnia 2016 roku „Muzeum na kółkach” odwiedzi 47 miejscowości w całej Polsce. Od 8 do 10 września będzie gościć w Markowej, na parkingu Centrum Kultury Gminy Markowa. Zwiedzanie wystawy i udział w zajęciach prowadzonych przez edukatorów są bezpłatne dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG. Muzeum będzie czynne w godzinach 10:00 – 18:00.
Zapraszamy!