7 września 2018

Mural poświęcony Irenie Sendlerowej w Rzeszowie

7 września br. o godzinie 12:30 spotykamy się pod muralem przy ulicy Kopernika 18A (na skwerku przy Hotelu Hubertus).

Następnie uroczystości przeniosą się do Kina „Zorza” na 3 Maja 28, gdzie o godzinie 13:30 planujemy wyświetlić film dokumentalny pt. „Historia Ireny Sendlerowej”. Reżyserem tego obrazu jest Andrzej Wolf, który będzie obecny podczas rzeszowskiej emisji jego filmu. Gościem naszych obchodów będzie również Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak, pomysłodawca Roku Ireny Sendlerowej, a także córka polskiej Sprawiedliwej, Janina Zgrzembska. Ponieważ dzień ten będzie miał charakter edukacyjny, uczestniczyć będzie w nim młodzież licealna z Rzeszowa. Muzeum Polaków Ratujących Żydów specjalnie na tę okoliczność uruchomiło specjalny blok tematyczny lekcji muzealnych o Irenie Sendlerowej.
Więcej informacji na stronie Muzeum. Wydarzenie zostało objęte patronatem Rzecznika Praw Dziecka.

Z inicjatywy Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej powstał na ścianie kamienicy przy ul. Kopernika 18A w Rzeszowie mural poświęcony Irenie Sendlerowej, która podczas okupacji niemieckiej w Warszawie niosła pomoc najmłodszym ofiarom Holokaustu – żydowskim dzieciom. Murale inspirowane życiem i działalnością tej najbardziej rozpoznawalnej polskiej Sprawiedliwej wśród Narodów Świata powstają ostatnio w całej Polsce, w związku z trwającym Rokiem Ireny Sendlerowej, uchwalonym przez Sejm RP z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka.

Przyjęcie muralu jako formy upamiętnienia wynika z przekonania Muzeum, że o historii i jej bohaterach należy mówić wielowątkowo, stosując różnorodną formę przekazu skierowanego do jak najszerszego grona odbiorców. Przekazu, który nie ogranicza się do przestrzeni muzealnej, lecz wykracza poza nią, każdorazowo dostosowując środki wyrazu do miejsca i okoliczności.

Autorem projektu graficznego malowidła jest ceniony ilustrator i muralista Mateusz Kołek, w którego twórczości doszukać się możemy wpływów azjatyckiej grafiki a nawet radzieckiego science-fiction, współpracujący m.in. z markami Coca-Cola, czy czasopismem „Newsweek”. Wykonawcą malowidła jest Kamil Kuzko – street artysta związany z Lublinem i Krakowem, wykładowca ASP w Krakowie, mający na swoim koncie szereg murali w kraju i za granicą. Mural objęty patronatem Roku Ireny Sendlerowej realizowany jest dzięki przychylności Władz Miasta Rzeszowa, Miejskiego Konserwatora Zabytków, Zastępcy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Wspólnoty mieszkaniowej zrzeszającej użytkowników budynku Kopernika 18 i 18A, Zarządu Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej „Metalowiec” oraz Zarządcy Hotelu Hubertus. Realizację malowidła wsparła firma Greinplast sp. z o.o.