27 stycznia 2020

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Muzeum Polaków Ratujących Żydów

Wzorem ubiegłych lat Muzeum Polaków Ratujących Żydów zaprasza do wspólnego upamiętnienia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony w dniu 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Celem było uczczenie pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia, czyli rocznicę wyzwolenia obozu KL Auschwitz-Birkenau w 1945.

PROGRAM:

24 STYCZNIA 2020 ROKU

Seminarium  edukacyjne „Współczesna pamięć o Zagładzie Żydów polskich”

Podczas seminarium omówione zostaną scenariusze zajęć pochodzące z Teki edukacyjnej  75 lat po „Aktion Reinhardt” – współczesna pamięć o Zagładzie Żydów polskich, inspirowane lokalnymi historiami, a także propozycje zajęć o charakterze uniwersalnym. Celem seminarium jest zaprezentowanie metodyki oraz materiałów archiwalnych stanowiących gotowe pomysły oraz punkt wyjścia do tworzenia autorskich tematów zajęć.

Zajęcia poprowadzą pracownicy Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Szczegóły: Edukacja/Projekty ; Program do pobrania

Zapisy: sekretariat@muzeumulmow.pl

27 STYCZNIA 2020 ROKU

Objazd studyjny “Markowa. Szlak pamięci o Zagładzie”

Podczas objazdu uczestnicy dowiedzą się o historii relacji polsko-żydowskich w Markowej i okolicy, o czasach okupacji niemieckiej w tym rejonie, a także, zgodnie z tematem głównym Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej, o polskiej ludności, która niosła pomoc przedstawicielom żydowskiej społeczności.

“Markowa. Szlak pamięci o Zagładzie” jest autorskim projektem realizowanym przez pracowników Muzeum Polaków Ratujących Żydów.

Szczegóły: Edukacja/Projekty

Ulotka „Markowa. Szlak Pamięci o Zagładzie”

Zapisy: +48 17 224 10 15 (dla grup zorganizowanych; organizator nie zapewnia transportu; czas trwania jednego objazdu od 1 godz. do 2 godz.)

Zwiedzanie ekspozycji stałej

Wystawa stała w Muzeum Polaków Ratujących Żydów prezentuje historię Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu podczas II wojny światowej. Na ekspozycji poruszono takie zagadnienia jak: Polacy i Żydzi przed 1939 rokiem na terenie Podkarpacia, mieszkańcy Podkarpacia w okresie okupacji niemieckiej, Polacy ratujący Żydów,  kryjówki i schronienia, Polacy zamordowani za pomoc Żydom, a także Rodzina Ulmów oraz czasy powojenne. Treści zobrazowane są poprzez materiały archiwalne, jak druki, fotografie, notacje, filmy dokumentalne. Centralnym miejscem sali wystawienniczej jest symbolicznie przedstawiony dom rodziny Ulmów, których tragiczna historia dała asumpt do utworzenia Muzeum.

Upamiętnienie ofiar Holokaustu

Złożenie kwiatów na cmentarzu w Jagielle-Niechciałkach oraz na tzw. „Okopie”.