W niedzielę 14 stycznia już po raz czwarty odśpiewaliśmy „Nieszpory Markowskie”.
Projekt ten jest owocem współpracy naszego Muzeum wraz z Muzeum Wsi Markowa, Stowarzyszeniem Muzyka Dawna w Jarosławiu oraz Fundacją Muzyka Kresów.
Liturgia nieszporów nawiązuje do dawnych nabożeństw z terenu dawnej (a zatem w historycznych granicach) Diecezji Przemyskiej i stanowi jednocześnie rekonstrukcję śpiewu religijnego według wykonywanego w konwencji melodii tradycyjnej, archaicznej. Sam zaś tytuł wydarzenia. „Nieszpory Markowskie” ma na celu związanie tego nabożeństwa z Markową – miejscem urodzin, życia i tragicznej śmierci bł. Rodziny Ulmów.
Nasze zaproszenie do uczestnictwa w czwartej edycji projektu przyjął ks. dr Stanisław Mieszczak – sercanin, emerytowany pracownik Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, wykładowca w Wyższym Seminarium Misyjnym Księży Sercanów w Stadnikach, w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego i w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej w Krakowie; członek Komisji Liturgicznej Archidiecezji Krakowskiej oraz kierownik Sekcji Liturgicznej PTT.
Fot. zbiory MPRŻ