W niedzielę, 14 stycznia 2024 roku o godz. 16:30, w kościele św. Doroty w Markowej, po raz czwarty odśpiewamy „Nieszpory Markowskie” – wieczorną modlitwę kościoła w dawnej formie tj. tłumaczeniu i na melodie, które znane były Błogosławionej Rodzinie Ulmów.
Styczniowe nabożeństwo jest szczególne, gdyż otwiera muzealne świętowanie ustanowionego przez Sejm RP „Roku Rodziny Ulmów”. Serdecznie zapraszamy do włączenia się w to wydarzenie.
Projekt „Nieszpory Markowskie” mający na celu odtworzenie dawnego ludowego nabożeństwa zapoczątkowany został miesiąc po beatyfikacji Rodziny Ulmów. Cel jaki przyświecał (i nadal przyświeca) temu przedsięwzięciu to włączenie się w dziękczynienie za wyniesienie do chwały ołtarzy Sprawiedliwych z Markowej.
Współpracujące ze sobą markowskie Muzea oraz Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu i Fundacja Muzyka Kresów nieprzypadkowo wybrały „nieszpory”, wieczorną modlitwę składającą się z psalmów. Psalmy bowiem jednoczą chrześcijan i wyznawców judaizmu. Myśląc przecież o Rodzinie Ulmów nie sposób nie pamiętać o Żydach, którym otworzyli drzwi swego domu, a jeszcze bardziej drzwi swego serca.
Powrót do dawnych melodii, które wybrzmiewały w kościołach na terenie dawnej Diecezji Przemyskiej był nie lada wyzwaniem. Próbę ich zebrania i odtworzenia podjął p. Bartosz Gałązka – folklorysta, badacz i znawca śpiewu tradycyjnego południowo-wschodniej Polski. Podczas prowadzonych przez siebie kwerend w różnych miejscowościach na Podkarpaciu zebrał i spisał melodie psalmów wchodzących w skład nieszporów. Przygotowania scholii podjął się natomiast p. Jan Bernad – muzyk, kompozytor, badacz kultury tradycyjnej. Projekt z każdym miesiącem rośnie w siłę, a próby prowadzone przez p. Jana odbywają się już nie tylko w Markowej czy Jarosławiu, ale także w Gorlicach, czy też w Krakowie.
2024 rok jest okazją by dołączyć do grona śpiewających nieszpory – czy to w scholii, czy wraz ze wszystkimi uczestnikami nabożeństwa.
Serdecznie zapraszamy na próby, które odbywają się w dni poprzedzające wydarzenie – szczegółowych informacji udziela p. Irena Pelc-Kozłecka (irena.kozlecka@muzeumulmow.pl)
Zapraszamy do udziału.