W 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prezentuje informatorium „Sprawiedliwi Powstańcy ’44”, poświęcone niezwykłym bohaterom, którzy nie tylko stanęli do walki zbrojnej w obronie stolicy, ale także ryzykowali własnym życiem, ratując Żydów przed Zagładą. Ekspozycja „Sprawiedliwi Powstańcy ’44” została przygotowana przez Muzeum Polaków Ratujących Żydów w ramach obchodów 75-lecia Powstania Warszawskiego.
Rocznica Powstania Warszawskiego to nie tylko moment refleksji nad historycznymi wydarzeniami, ale także szansa na głębsze poznanie losów jego uczestników i ich poruszających historii. Spośród wielu perspektyw, z jakich można spojrzeć na powstańców, informatorium „Sprawiedliwi Powstańcy ’44” skupia się na tych, którzy oprócz bohaterskiej walki o wolność Warszawy, wykazali się niezwykłą odwagą i poświęceniem, ratując skazanych na zagładę Żydów, za co zostali uhonorowani przez Instytut Yad Vashem po II wojnie światowej tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Wśród tych dziewiętnastu niezwykłych postaci znajdują się: Władysław Bartoszewski, Jadwiga Boczar, Aniela Cieszkowska, Jan Dobraczyński, Mieczysław Fogg, Zofia Franio, Tadeusz Gebethner, Eugeniusz Guzek, Aleksander Kamiński, Irena i Feliks Kanabusowie, Tadeusz Kern-Jędrychowski, Zofia Kossak, Kazimierz Leski, Irena Sendlerowa, Stanisław Steczkowski, Feliks Widy-Wirski, Wacław Zagórski oraz Jan Żabiński.
Każdy bohater zaprezentowany jest poprzez indywidualny portret oraz szczegółowy życiorys, ukazujący podwójną walkę – zbrojną w powstańczych oddziałach oraz cichą, ale równie heroiczną, na rzecz ratowania prześladowanych Żydów.
Pomimo różnic w wieku, płci, pochodzeniu społecznym, poglądach politycznych czy zainteresowaniach, tych dziewiętnaścioro bohaterów łączyło głębokie przywiązanie do uniwersalnych wartości, odwaga sprzeciwu wobec zła, niezłomne zaangażowanie w walkę o wolność oraz poczucie odpowiedzialności za los innych.
Ekspozycję wzbogacają grafiki i cytaty, które pozwalają głębiej poznać tych niezwykłych ludzi oraz dramatyczne realia okupowanej Warszawy. Treści prezentowane są w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej.
Na informatorium wykorzystano materiały ze zbiorów Muzeum Polaków Ratujących Żydów, a także z: Archiwum Rodziny Trzeciaków, Beit Lohamei Haghetaot/Ghetto Fighters’ House Museum, Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.