Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR wraz z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej serdecznie zapraszają do udziału w wydarzeniu, jakim będzie Festiwal Psalmów Dawidowych „Psalmy Pokoju i Dziękczynienia”, który odbędzie się w dniu 6 grudnia 2023 r. w Audytorium Conciliazione w Rzymie. Będzie to koncert dziękczynny za beatyfikację Rodziny Ulmów z Markowej.
Rodzina Ulmów – rozstrzelana przez Niemców za pomoc i ukrywanie Żydów – to pierwszy taki przypadek, kiedy Kościół beatyfikuje nie tylko małżonków, ale też ich dzieci, w tym dziecko nienarodzone. Ze swoich rodzinnych domów Józef i Wiktoria wynieśli miłość do ojczyzny, do ludzi i głęboką wiarę. Na fundamencie tych właśnie wartości budowali swoje życie małżeńskie i rodzinne. W momencie wybuchu II wojny światowej Ulmowie stanęli przed dramatycznym wyborem, czy „opowiedzieć się po stronie bezdusznego prawa, ustanowionego przez niemieckiego okupanta, które odmawiało prawa do życia Żydom, czy opowiedzieć się po stronie prześladowanych, pomimo konsekwencji, jakie groziły wtedy w okupowanej Polsce za jakąkolwiek pomoc udzieloną Żydom”.
Wiktoria i Józef stanęli po stronie prześladowanych i po ludzku ponieśli najsurowszą karę. Jednak w perspektywie nadprzyrodzonej okazali się zwycięzcami, ponieważ Kościół uznał ich śmierć za męczeństwo poniesione za wiarę w Chrystusa i płynącej w niej miłości bliźniego. Zgodnie z decyzją papieża Franciszka, beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci, zamordowanych 24 marca 1944 r. przez Niemców za ratowanie Żydów, miała miejsce 10 września 2023 r. w Markowej, w miejscu ich męczeńskiej śmierci.
Koncert stworzy niepowtarzalną okazję do promocji uniwersalnych wartości, jakimi są dobro, piękno, przebaczenie, miłość czy miłosierdzie, ponieważ historią Rodziny Ulmów żyje dziś nie tylko cała Polska, ale również inne kraje świata.
Fundacja SOAR organizuje ten koncert w ramach Festiwalu Psalmów Dawidowych, który będzie wydarzeniem promującym Rodzinę Ulmów, jako wysokiej rangi wydarzenie kulturalne. Program koncertu będzie składał się z części: chrześcijańskiej i żydowskiej. Wystąpią światowej sławy kantorzy żydowscy: Shulem Lemmer i Yaakov Lemmer wraz pianistą Menachem Bristowskim. Następnie zostaną zaprezentowane nowe utwory, jako „Psalmy Pokoju i Dziękczynienia”, które zostały skomponowane na zamówienie Fundacji SOAR przez takich twórców jak: Zbigniew Książek, Michał Zabłocki, Jerzy Łysiński, Bartek Gliniak, Piotr Rubik, Golec uOrkiestra i Michał Jurkiewicz. Będzie to projekt kreatywny i nowoczesny, angażujący Operę i Filharmonię Podlaską – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki (64 osoby), Zespół Band (8 osób) pod batutą Janusza Wierzgacza oraz polskich Solistów: Golec uOrkiestra, Andrzej Lampert, Izabela Szafrańska, Grzegorz Wilk, Małgorzata Markiewicz, Maria Coman.
Historia Festiwalu oparta jest na budowaniu relacji chrześcijańsko – żydowskich, odnoszących się do historii, którą przeżyły jednocześnie te dwa narody podczas II wojny światowej na wzór Rodziny Ulmów z Markowej. Doświadczenie wojny, konfliktu, bólu, cierpienia zawsze niesie zniszczenie i śmierć. Dlatego tak ważne jest, aby nie ustawać w przekazie dobra i edukacji, jak wielką wartością jest pokój między narodami, w których nie toczą się walki zbrojne. Poprzez nasze wydarzenie zostanie wzniesiony apel o pokój dla całego świata oraz wezwanie do wstrzymania niegasnących wciąż walk.
Festiwal pierwotnie powstał w ramach podkreślenia ważności wydarzenia, jakim było otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej w 2016 r. Dziś formuła Festiwalu się poszerza o modlitwę o pokój, gdyż pokój na świecie to codzienna walka o teraźniejszość i przyszłość ludzkości i świata. Festiwal Psalmów Dawidowych, staje się naturalną płaszczyzną do modlitwy o to Dobro Najwyższe. Koncert zostanie zrealizowany przy współorganizacji z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów z Markowej. Wydarzenie otrzymało już honorowy patronat Dykasterii do spraw Kultury i Nauki przy Watykanie, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dra hab. Piotra Glińskiego, Ministra Edukacji i Nauki dra hab. Przemysława Czarnka prof. KUL, watykańskiej Fundacji Jana Pawła II, Bazyliki św. Cecylii na Zatybrze w Rzymie.