28 grudnia 2020

Emisja filmu pt. „Świat Józefa”

Projekcja na fasadzie Muzeum Polaków Ratujących Żydów z okazji pierwszej rocznicy otwarcia placówki. Uchwycone wykorzystanie motywu zdjęcia Józefa i Wiktorii. Ciemnoczerwono-biała fasada odcina się od ciemnego otoczenia.

28 grudnia o godzinie 21:00 odbędzie się emisja filmu pt. „Świat Józefa” w reżyserii Rafała Wieczyńskiego (również autora scenariusza). Konsultantem historycznym był dr Mateusz Szpytma. Film opowiada o rodzinie Ulmów z Markowej, która podczas okupacji niemieckiej, pod koniec 1942 r., dała schronienie ośmiorgu Żydom: Saulowi Goldmanowi i jego czterem synom oraz dwóm córkom i wnuczce Chaima Goldmana z Markowej – Lei (Layce) Didner z córką o nieznanym imieniu i Geni (Gołdzie) Grünfeld.

Emisja filmu będzie transmitowana na żywo na kanałach Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej na:

Facebooku:

i YouTube:

O filmie „Świat Józefa”

Reżyser próbuje opowiedzieć tę dramatyczną historię głosem jej uczestników, współczesnych badaczy oraz kilku pokoleń mieszkańców Markowej. Opiera się na tak ważnych świadectwach, jak:

• zbiór fotografii wykonanych przez Józefa Ulmę, jego listy, książki czy zachowane pamiątki
  • zeznania złożone przez świadków w 1958 roku w procesie jednego z morderców – niemieckiego żandarma Josepha Kokotta
  • relacje ostatnich żyjących w Izraelu i w Kanadzie ocalonych żydowskich mieszkańców Markowej i okolic.

Konsultant historyczny filmu r Mateusz Szpytma (ur. 1975 r.) to historyk, muzealnik, doktor nauk humanistycznych, autor i współautor książek. Stopień doktora uzyskał w 2012 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2000 roku pracuje w Instytucie Pamięci Narodowej, a od 23 lipca 2016 pełni funkcję zastępcy Prezesa IPN.d

Jest pomysłodawcą i twórcą (w tym kuratorem wystawy stałej) Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, a także współtwórcą Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, którym kierował w latach 2015-2016. Ponadto, jest współautorem i kuratorem ekspozycji Muzeum Polaków Ratujących Żydów pt. „Polacy ratujący Żydów na Podkarpaciu podczas II wojny światowej”. Historia rodziny Ulmów zajmuje szczególne miejsce w jego badaniach i pracy popularyzatorskiej.

O zdjęciach i o tym, co przedstawiają opowiada lektor wcielający się w postać Józefa Ulmy, jego bratanek Jerzy Ulma, który wprowadza widza w rzeczywistość Markowej lat 30. i 40.