4 lipca 2021

Dzień Otwartych Drzwi

Drewniany dom

Po raz 18. w Markowej dzięki Towarzystwu Przyjaciół Markowej 4 lipca br. ożyje duch minionych lat. W ramach „Dnia Otwartych Drzwi” w przestrzeni Skansenu odtworzona zostanie atmosfera dnia codziennego dawnej wsi Markowa poprzez zaprezentowanie ginących zawodów, czy smak dawnych lat – ukazane zostanie piękno, ale również trud życia tradycyjnej wsi. Tegoroczne spotkanie odbędzie się z udziałem Muzeum Polaków Ratujących Żydów.

Przesłanie płynące z tej już wieloletniej inicjatywy doskonale odzwierciedla ideę zawartą w deklaracji w sprawie ustanowienia Konfederacji Muzealnej na rzecz Programu „Muzeum w przestrzeni Markowej” między Muzeum Polaków Ratujących Żydów a Towarzystwem Przyjaciół Markowej z dnia 18 maja 2021 r. Wśród założeń zawarto m.in. jako cel kształtowanie kultury pamięci w oparciu o lokalne doświadczenie historyczne, walory przestrzenne, krajobrazowe, społeczne i duchowe wsi Markowa.

Połączenie historii prezentowanych przez obie instytucje kultury da pełny obraz i zrozumienie dla minionych wydarzeń. Wzmocni przekaz i pogłębi refleksję nad kształtowaną w Markowej kulturą pamięci oraz kreowanymi wydarzeniami muzealnymi. Dlatego tym serdeczniej zapraszamy do wspólnego poznania dziedzictwa Markowej.

Dla Muzeum Polaków Ratujących Żydów wydarzenie to jest kolejnym spotkaniem w ramach obchodów 5. rocznicy utworzenia Muzeum Polaków Ratujących Żydów “Muzeum Ulmów – Muzeum Polaków Ratujących Żydów – Muzeum w przestrzeni Markowej”.

04 lipca 2021 r., w godz. 14:00-20:00

SKANSEN MUZEUM WSI MARKOWEJ

• Pokaz ginących zawodów
  • Degustacja tradycyjnych potraw
  • Występy zespołów artystycznych

MUZEUM POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓW

• zwiedzanie ekspozycji stałej „Polacy Ratujący Żydów na Podkarpaciu podczas II wojny światowej”
  • zwiedzanie informatorium muzealnego „Streng verboten. Wielkopolska wieś w latach 1939-1945”. Prezentacja wystawy czasowej zorganizowanej w 2020 r. przez Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

PROGRAM DO POBRANIA

Uprzejmie informujemy, że w dniach 3-4 lipca wykonywana będzie dokumentacja fotograficzna oraz nagrania w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz w Skansen Zagroda Muzeum Wsi Markowa.

ORGANIZATOR „DNIA OTWARTYCH DRZWI”:

Towarzystwo Przyjaciół Markowej

PARTNER:

Centrum Kultury Gminy Markowa

Wydarzenie w ramach obchodów 5. rocznicy utworzenia Muzeum Polaków Ratujących Żydów “Muzeum Ulmów – Muzeum Polaków Ratujących Żydów – Muzeum w przestrzeni Markowej”

ORGANIZATORZY OBCHODÓW 5. ROCZNICY UTWORZENIA MUZEUM POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓW:

Samorząd Województwa Podkarpackiego