Od ubiegłego poniedziałku tryptyk markowski przedstawiający błogosławioną Rodzinę Ulmów można podziwiać w budynku ekspozycyjnym Zespołu Cerkiewnego w Radrużu – Oddziale Muzeum Kresów w Lubaczowie. To już druga lokalizacja, w której prezentowane jest to wyjątkowe dzieło.
Ikona powstała z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie oraz Fundacji Dobry Grunt – organizacji zaangażowanych w działalność charytatywną, religijną i kulturalną. Ich wspólne projekty koncentrują się na pielęgnowaniu pamięci o II wojnie światowej oraz budowaniu dialogu między społecznościami dotkniętymi tym konfliktem. To właśnie to zaangażowanie zainspirowało powstanie dzieła, które upamiętnia heroizm bł. Rodziny Ulmów, jednocześnie niosąc przesłanie pojednania i nadziei.
Autorem ikony jest ceniony ikonograf Mateusz Środoń, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Szkoły Hagiografii Bizantyjskiej Prawosławnej Metropolii Pireusu w Grecji. Tryptyk został przekazany Muzeum Polaków Ratujących Żydów w darze 10 września, bezpośrednio po mszy św. beatyfikacyjnej Rodziny Ulmów.
Wybór Zespołu Cerkiewnego w Radrużu jako miejsca ekspozycji ikony ma szczególne znaczenie. To nie tylko miejsce, w którym można zwiedzić zabytek światowego dziedzictwa architektury i sztuki sakralnej, ale także znaczący ośrodek muzealny specjalizujący się w prezentacji sztuki ikony. Mamy nadzieję, że pobyt tryptyku markowskiego w tym miejscu będzie stanowić dobrą okazję do kontemplacji dzieła Mateusza Środonia w przestrzeni dziedzictwa sakralnego organicznie nasyconego teologicznie i zaświadczającego o wartościach, na których ufundowana była dawna Rzeczpospolita. Historyczna cerkiew z Radruża to dziś także znakomite studium tego jedynego w swoim rodzaju republikańskiego dziedzictwa wielu narodów i wielu wspólnot religijnych. Prezentacja tego dzieła w Radrużu otwiera także okazję do refleksji i dyskusji na temat współczesnej sztuki chrześcijańskiej i jej misji religijnej, ale także jako potencjalnego medium kultury humanistycznej i obywatelskiej.
Dzieło będzie eksponowane w Radrużu do 8 września.