22 grudnia 2020

Choinka dla Ulmów A.D. 2020 – stanęła przed symbolicznym „domem” Rodziny Ulmów

Zdjęcie współczesne. Widok na front Muzeum Polaków Ratujących Żydów. Aura zimowa, późny wieczór. W przeszklonym froncie fasady widoczna choinka.

„Choinka dla Ulmów” – udostępniona w Markowej i w przestrzeni komunikacji internetowej.

We wtorek 22 grudnia zespół pracowników Muzeum Polaków Ratujących Żydów oraz przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Markowej przystroili i udostępnili publiczności„Choinkę dla Ulmów”.

„Choinka dla Ulmów”, jako wydarzenie muzealne odbywa się w Markowej już po razczwarty, ale w tym roku organizowane jest wspólnie z reprezentującym wspólnotę mieszkańców Markowej Towarzystwem Przyjaciół Markowej – dodatkowo jako wydarzenie także w przestrzeni komunikacji internetowej. Po raz pierwszy w 2017 roku udział w przedsięwzięciu wzięły dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Sług Bożych Rodziny Ulmów w Markowej, które przekazały na ten cel ręcznie wykonane ozdoby choinkowe. Rok później, podobnie jak i w 2019 roku ozdoby przygotowały także dzieci z innych szkół, z kraju, przysyłając je do Muzeum, z intencją przyozdobienia „Choinki dla Ulmów”. W tym roku, z powodu ograniczeń wywołanych epidemią, w wydarzeniu – na miejscu w Markowej – nie mogą uczestniczyć osobiście uczniowie. Jednakże podarowane poprzednio przez nich precjoza umieszczone zostały na drzewku, wraz z nowymi ozdobami przygotowanymi osobiście przez członków Towarzystwa Przyjaciół Markowej. Pierniki świąteczne podarowała „Piekarnia w Starym Młynie”.

Choinka została umieszczona przed symbolicznym „domem” Rodziny Ulmów – w oknie na fasadzie Muzeum. Dom ten upamiętnia Józefa i Wiktorię wraz z dziećmi, którzy poświęcili swoje życie, niosąc pomoc Żydom podczas II wojny światowej. Ulmowie zostali zamordowani  24 marca 1944 roku.

Przesłanie wydarzenia, wyrażone w imieniu organizatorów i fundatorów „Choinki dla Ulmów” przez Marię Ryznar – Fołtę, prezes Towarzystwa Przyjaciół Markowej oraz reprezentującego zespół Muzeum Waldemara Rataja, jest zawarte w materiale filmowym zamieszczonym na stronach internetowych Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II w.ś. im. Rodziny Ulmów w Markowej.