Zapraszamy na spektakl poświęcony Janowi Kozielewskiemu, który jako emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego, o pseudonimie Jan Karski, informował Rząd RP na uchodźstwie i aliantów o tragicznej sytuacji w okupowanej przez Niemców Polsce. Z raportów Karskiego Zachód po raz pierwszy dowiedział się, że Niemcy przeszli do etapu bezpośredniej eksterminacji Żydów.
Kozielewski, jako przedwojenny absolwent prawa i dyplomacji oraz szkoły podchorążych, został wybrany na kuriera polskiego podziemia z powodu swojej nieprzeciętnej pamięci oraz znajomości języków obcych. W 1942 r., kiedy Akcja Reinhardt była w toku, spotkał się z przedstawicielami żydowskiego podziemia. Potajemnie wszedł też do warszawskiego getta i do obozu przejściowego dla Żydów w Izbicy. To, co usłyszał i zobaczył, opisał w raportach, które następnie przedstawił m. in. członkom polskiego rządu na uchodźstwie, prezydentowi Stanów Zjednoczonych F. D. Roosveltowi i premierowi Wielkiej Brytanii W. Churchillowi. Jego dramatyczne relacje nie spotkały się jednak ze spodziewaną reakcją.
Historia w spektaklu opowiadana jest z dwóch perspektyw: młodego rozpoczynającego życie chłopaka, wrzuconego w wir działań wojennych (w tej roli Sebastian Ryś) i doświadczonego mężczyzny u schyłku życia, do którego powracają wciąż żywe i nie dające o sobie zapomnieć obrazy tragicznej młodości (w tej roli Jerzy Zelnik).
Sztuka „Blizny pamięci – rzecz o Janie Karskim”, w reż. Jerzego Zelnika, odbędzie się w piątek 29 lipca 2016 r., o godz. 18:00, w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, przy ul. Okrzei 7. Wstęp za okazaniem bezpłatnych zaproszeń.