Muzeum Polaków Ratujących Żydów upamiętniło ofiary Holokaustu w Jarosławiu i Jagielle-Niechciałkach, uczestnicząc 28 stycznia w obchodach XVII Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu.
W Jarosławiu, gdzie podczas okupacji hitlerowskiej wielu Żydów zostało zamordowanych, a inni trafili do obozu pracy w Rzeszowie, przedstawiciel Muzeum oddał hołd pod ścianą straceń Jarosławskiego Opactwa. To właśnie tam, w klasztorze sióstr benedyktynek, Niemcy więzili, torturowali i rozstrzeliwali Żydów. W imieniu Muzeum wiązankę kwiatów złożył Artur Dobrucki, pełnomocnik Dyrektora ds. ekspozycji głównej Muzeum Polaków Ratujących Żydów.
Tego samego dnia, hołd ofiarom Holokaustu przedstawiciele Muzeum oddali również na cmentarzu ofiar hitleryzmu w Jagielle-Niechciałkach. Spoczywają tam szczątki wielu osób, w tym ofiar narodowości żydowskiej zamordowanych w latach 1942-45 w Gniewczynie Łańcuckiej i Kańczudze, oraz rodziny Goldmanów i Szallów, zamordowanych w 1944 r. w Markowej. Członków tych ostatnich rodzin ukrywali błogosławieni Wiktoria i Józef Ulmowie. W imieniu Muzeum wiązankę kwiatów złożyli Artur Dobrucki i Renata Kunysz, przewodnik Muzeum Polaków Ratujących Żydów.
Na tym cmentarzu w lesie spoczywa blisko sześć tys. ofiar II wojny światowej. Wśród nich nie tyko Żydzi, również żołnierze WP, niemieccy, jeńcy radzieccy, Cyganie i Ukraińcy zamordowani podczas okupacji.
Obie uroczystości poprowadził dr hab. prof. UR Wacław Wierzbieniec z Zakładu Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, inicjator obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu.
Muzeum Polaków Ratujących Żydów traktuje udział w tych uroczystościach jako istotną część swojej misji – misji pielęgnowania pamięci o Holokauście.
Niech historia będzie dla nas przestrogą, a pamięć o niej zobowiązaniem.