W Luboniu, mieście którego patronem jest bł. Edmund Bojanowski – XIX-wieczny organicznik, twórca ochronek i wielu innych dzieł wspierających ludność wiejską, 16 listopada odbyło się Sympozjum „Etos dworu – pochwała inteligencji”. Wydarzenie to zorganizowane zostało w ramach działalności Forum Dziedzictwa bł. Edmunda Bojanowskiego. Z inicjatywy Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej Sympozjum stanowiło równocześnie kolejny etap realizowanego przez Muzeum projektu „Szkoła Etyki Muzeum Ulmów”.
15 listopada, w przededniu Sympozjum, eksperci zaangażowani w tworzenie „ Szkoły Etyki Muzeum Ulmów” przeprowadzili wizytę studialną w Grabonogu, miejscu urodzin i działalności Bojanowskiego, by następnie na terenie klasztoru księży filipinów, położonego w bezpośrednim sąsiedztwie sanktuarium na Świętej Górze w Gostyniu odbyć kolejną sesję seminarium Akademia Sprawiedliwych. Podczas dyskusji seminaryjnej omawiano biografię bł. Edmunda Bojanowskiego, jako studium życia i twórczości człowieka w sposób heroiczny zaangażowanego w pracę na rzecz osób wymagających pomocy, troski i ofiarności. W działalności społecznej Bojanowskiego odnosiło się to przede wszystkim do dzieci, ale także do osób dotkniętych chorobami – zwłaszcza podczas zagrożenia epidemią cholery. W perspektywie ówczesnych stosunków społecznych jego działalność ukierunkowana była na poprawę losu i warunków bytu osób upośledzonych ze względu na swoje chłopskie pochodzenie. Istotą społecznego i humanitarnego zaangażowania Bojanowskiego była troska o emancypację ludu polskiego, a środkiem do realizacji tego celu kształcenie i wychowanie dzieci wiejskich. Determinacja, z jaką szukał rozwiązania adekwatnego do ówczesnych potrzeb i problemów doprowadziła go do stworzenia koncepcji i powołanie do życia pierwszych na ziemiach polskich ochronek wiejskich. Uczestnicy spotkania Akademii Sprawiedliwych zastanawiali się też nad współczesnymi formami pielęgnowania i promocji dziedzictwa tego „serdecznie dobrego człowieka” (tak określił Błogosławionego papież Jan Paweł II), a w tym zwłaszcza nad programem działania powstającego Muzeum Dziedzictwa bł. Edmunda Bojanowskiego.
16 listopada w Katolickiej Szkole Podstawowej nr 6 w Luboniu, podczas Sympozjum zatytułowanego „Etos dworu – pochwała inteligencji” uczestnicy prac Forum Dziedzictwa bł. Edmunda Bojanowskiego zainicjowali kolejną debatę programową na rzecz tworzonego Muzeum Dziedzictwa bł. Edmunda Bojanowskiego. Tytułowe zagadnienie odnoszące się w równym stopniu do dziedzictwa dawnej Rzeczypospolitej, jak i do tożsamości Bojanowskiego, jako człowieka, twórcy i obywatela, przedstawił zgromadzonym ks. dr Adam Adamski, filipin, wykładowca w Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W panelu dyskusyjnym udział wzięli: prof. dr hab. Antoni Z. Kamiński – politolog, członek Polskiego Towarzystwa Naukowego – Akademia Sprawiedliwych, Elżbieta Grocholska – córka Izabeli z Bojanowskich Dzieduszyckiej, współzałożycielki Stowarzyszenia Przymierze Rodzin, Ewa Sadowska – córka Tomasza Sadowskiego, współzałożyciela Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka” oraz Jerzy Mańkowski – przewodniczący Wielkopolskiej Resursy Kultury Pamięci. Sympozjum moderował dr Michał Mikołajczak – członek Wielkopolskiej Resursy Kultury Pamięci, asystent w Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.
Forum Dziedzictwa bł. Edmunda Bojanowskiego kontynuuje tradycję spotkań lubońskich organizowanych od 2016 roku w ramach Dni Kultury Solidarności. Gromadziły one przedstawicieli organizacji i twórców inspirujących się myślą i działalnością społeczną bł. Edmunda Bojanowskiego. Dziś Forum jest stałym miejscem wymiany myśli i kreowania współpracy na rzecz projektu Muzeum Dziedzictwa bł. Edmunda Bojanowskiego.
Lubońskie Sympozjum wpisuje się także w cykl działań programotwórczych zmierzających do ustanowienia Szkoły Etyki Muzeum Ulmów, jako programu edukacyjnego w zakresie etyki i praw człowieka, którego głównym organizatorem będzie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.
Organizatorami wydarzenia byli: Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP w Luboniu i Fundacja Dziedzictwa bł. Edmunda Bojanowskiego, Miasto Luboń, Wielkopolska Resursa Kultury Pamięci oraz Fundacja Kolegium Wigierskie, Katolicka Szkoła Podstawowa nr 6 w Luboniu, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej.
Fot.: Dworek w Grabonogu – miejsce urodzin Bł. Edmunda Bojanowskiego