11 listopada 1918 roku to data, która na zawsze zapisała się w sercach Polaków. Po 123 latach zaborów, nasz kraj odzyskał upragnioną niepodległość. Józef Piłsudski, powracający z Magdeburga, stanął na czele odrodzonego Wojska Polskiego, symbolizując tym samym początek nowego rozdziału w historii Polski.
Muzeum Polaków Ratujących Żydów, choć poświęcone jest przede wszystkim tragicznym wydarzeniom II wojny światowej, w dniu Narodowego Święta Niepodległości pragnie podkreślić silny związek między ideałami niepodległościowymi a postawą błogosławionej Rodziny Ulmów. Wiktoria i Józef Ulmowie, ukrywając w swoim domu Żydów, dali świadectwo niezwykłego heroizmu i miłości bliźniego. Kierowali się patriotyzmem, głęboko zakorzenionym poczuciem sprawiedliwości i wiarą w najwyższe wartości moralne. Te same wartości przyświecały pokoleniom Polaków, którzy walczyli o wolność Ojczyzny i oddawali za nią życie.
W dniu 11 listopada, Muzeum Ulmów zaprasza do refleksji nad znaczeniem wolności, odpowiedzialności i solidarności w budowaniu silnego i sprawiedliwego społeczeństwa. Niech historia błogosławionej Rodziny Ulmów będzie dla nas inspiracją do kultywowania tych wartości w naszym współczesnym życiu. Niech ich ofiara przypomina nam, że wolność nie jest dana raz na zawsze, ale wymaga od nas stałej troski i zaangażowania.
Fot.: Przybycie na uroczystości marszałka Józefa Piłsudskiego / Narodowe Archiwum Cyfrowe