28 września 2024

Targ Markowski

Już w najbliższy weekend, w przestrzeni Sadu Pamięci Muzeum Polaków Ratujących Żydów i w bezpośrednim sąsiedztwie historycznego Domu Ludowego, który niegdyś był ważnym ośrodkiem życia społecznego i kulturalnego wsi Markowa, odbędzie się pierwszy Targ Markowski. Organizatorem wiodącym Targu jest Muzeum Polaków Ratujących Żydów wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Markowej. Targ Markowski jest przedsięwzięciem realizowanym w formule Podkarpackiej Resursy Kultury Pamięci, którą współtworzą obydwa markowskie muzea, powiązane od 2021 roku węzłem konfederacji muzealnej.

Targ Markowski wpisuje się w oryginalny nurt działalności promocyjnej, którą reprezentują Targ Śródecki oraz Jarmark Jarosławski. Inicjatywa wyrasta też w dużej mierze z doświadczeń i praktyki markowskiego Skansenu, Zagrody – Muzeum Wsi Markowa. Jest to przykład działalności społecznej instytucji kultury, wyrosłej na lokalnym dziedzictwie i kontynuującej tradycje poprzednich pokoleń markowskich organiczników i będącą obecnie także przykładem dojrzałego produktu kulturowego promującego turystykę kulturową. Targ Markowski wyraża też swoistą tożsamość wsi Markowa, wskazując na samorządność i przedsiębiorczość tej wspólnoty, jako na integralne cechy dziedzictwa i kultury Markowej.

Celem Targu Markowskiego jest promocja dziedzictwa kulturowego Podkarpacia i stworzenie forum współpracy podmiotów zaangażowanych w kreowanie produktów i usług adresowanych do turystów zainteresowanych uczestnictwem w kulturze – przede wszystkim muzeów, ale także społecznych instytucji kultury pamięci i przedsiębiorców, którzy pielęgnują tradycyjne sposoby wytwórczości i uprawy rolnictwa. Dlatego na Targu Markowskim można będzie spotkać przedstawicieli muzeów, instytucji kultury oraz lokalnych artystów, rzemieślników, wytwórców i producentów żywności, którzy z oddaniem kultywują tradycyjne receptury, dbając o najwyższą jakość i autentyczność swoich produktów. Wśród tych produktów znajdą się m.in. wyroby z wikliny, drewniane zabawki, koronki, domki dla owadów i ptaków, ekologiczne podpałki, ceramika, świece, makramy, miody i artykuły pszczelarskie, przetwory z przydomowych upraw, owoce i warzywa oraz dania gorące i domowe wypieki.

Wykraczając poza zwykłą wymianę handlową, Targ Markowski ma stać się przestrzenią spotkania i dialogu, zaaranżowaną dla celów kulturotwórczych, inspirowanych dziedzictwem Podkarpacia. W związku z tym przygotowane zostało „Studio Festiwalowe”, w którym przewidziane są inspirujące rozmowy zarówno na scenie, jak i przy stoiskach wystawienniczych.

Targ Markowski wykracza poza ramy zwykłego wydarzenia handlowego, stanowiąc jednocześnie wyraz hołdu dla pamięci o błogosławionej Rodzinie Ulmów. Wydarzenie to wieńczy Festiwal Kultury Pamięci, pełniąc rolę jego kulminacyjnego punktu, który zamyka letni cykl wydarzeń kulturalnych w Markowej. Festiwal rozpoczyna się wraz z początkiem lata, wydarzeniem „Markowa – Otwarte drzwi”, upamiętniającym błogosławioną Rodzinę Ulmów, a jego zakończenie wyznacza Targ Markowski, przypadający na ostatni weekend września, tworząc tym samym symboliczną klamrę wokół miesięcy letnich. Niniejsze wydarzenie wpisuje się w obchody roku 2024, który został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Rodziny Ulmów.

Organizatorzy mają nadzieję, że Targ Markowski stanie się w przyszłości znaczącą platformą komunikacji społecznej, promującą dziedzictwo kulturowe i że zainicjuje w regionie podkarpackim rzeczywisty rozwój ruchu turystyki kulturowej. Łącząc tradycyjną ideę handlu z nowoczesnymi formami promocji kultury, wydarzenie ma na celu przede wszystkim skłonić do refleksji nad rolą miejsca dziedzictwa w kształtowaniu lokalnej tożsamości oraz do inspirowania przybywających na Podkarpacie turystów do zainteresowania własnym dziedzictwem i odkrywania własnej tożsamości kulturowej.

Serdecznie zapraszamy.

Informujemy, że Muzeum Polaków Ratujących Żydów będzie dokumentować „Targ Markowski” w dniach 28-29 września 2024 r. za pomocą zdjęć oraz nagrań audio-video. W związku z tym, pragniemy poinformować Państwa o przetwarzaniu danych osobowych w trakcie wydarzenia. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych oraz przysługujących Państwu praw znajdują się w klauzuli informacyjnej i klauzuli RODO, dostępnych pod poniższym adresem: