7 lipca, w rocznicę ślubu Wiktorii i Józefa Ulmów, Kościół katolicki po raz pierwszy obchodził ich liturgiczne wspomnienie. Uroczystość zyskała szczególny wymiar, gdyż tego samego dnia błogosławiona Rodzina Ulmów została oficjalnie ogłoszona patronami województwa podkarpackiego. Wydarzenie to, zainicjowane przez organizacje katolickie i poparte przez władze samorządowe, podkreśla znaczenie wartości reprezentowanych przez Ulmów dla mieszkańców regionu.
Ogłoszenie Błogosławionej Rodziny Ulmów oficjalnymi patronami Podkarpacia miało miejsce podczas uroczystej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego w Muzeum Zamku w Łańcucie 7 lipca. Decyzja była zwieńczeniem wcześniejszej inicjatywy organizacji katolickich oraz uchwały intencyjnej podjętej przez radnych województwa w grudniu 2023 roku. Watykański dekret z 5 kwietnia 2024 roku przypieczętował ten wybór.
W wyjątkowych obradach uczestniczyli liczni goście, w tym podkarpaccy parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, duchowni, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji, stowarzyszeń i organizacji. Muzeum Polaków Ratujących Żydów reprezentował dyrektor Waldemar Rataj.
Marszałek województwa Władysław Ortyl podczas sesji podkreślił, że postawa Wiktorii i Józefa idealnie wpisuje się w charakter Podkarpacia oraz wartości pielęgnowane przez jego mieszkańców. Dodał, że bł. Rodzina Ulmów, stając się patronami województwa, będzie drogowskazem w dzisiejszym świecie, przypominając o tym, co fundamentalne i istotne w życiu.
Po uroczystej sesji, centralnym punktem obchodów stała się Msza Święta w kościele parafialnym w Markowej, miejscu spoczynku Męczenników z Markowej. Eucharystii przewodniczył metropolita przemyski, Adam Szal, w asyście licznych dostojników kościelnych, w tym abp. seniora Józefa Michalika, bp. Stanisława Jamrozka z archidiecezji przemyskiej, bp. Jana Wątroby z diecezji rzeszowskiej oraz bp. seniora Jana Śrutwy z diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
W wygłoszonej homilii abp Adam Szal zwrócił uwagę na to, że Ulmowie, jako rodzina, urzeczywistniali w swoim życiu ideał Świętej Rodziny z Nazaretu. Podkreślił, że Bóg wybrał rodzinę jako miejsce przyjścia na świat swojego Syna, a Maryja i Józef, poprzez swoją wiarę, miłość i codzienne trudy, stworzyli dla Jezusa najlepsze warunki do rozwoju – pełne ciepła i miłości ognisko domowe.
Pasterz Kościoła, nawiązując do słów papieża Jana Pawła II o tym, że „świętość rodzi się w rodzinie”, podkreślił, że zarówno przypadające 7 lipca wspomnienie bł. Rodziny Ulmów, jak i przykład Świętej Rodziny z Nazaretu, ukazują nam, iż rodzina jest wpisana w Boży zamysł. Arcybiskup Adam Szal wskazał na cechy rodziny Józefa i Wiktorii, takie jak duch służby, uczciwość, dążenie do prawdy oraz troska o dobro wspólne, które są niezwykle istotne dla budowania świętości w rodzinie i odpowiadają na potrzeby współczesnego świata.
Arcybiskup Adam Szal podkreślił, że błogosławiona Rodzina Ulmów, obejmując patronat nad województwem, staje się jednocześnie duchowym opiekunem wszystkich rodzin na Podkarpaciu. Ich przykład uczy nas poszukiwania prawdy, troski o dobro wspólne oraz wzajemnej służby bliźniemu. Błogosławieni Ulmowie są wzorem miłości, odwagi i otwartości na drugiego człowieka oraz na Boga.
Na zakończenie Mszy Świętej, przed sarkofagiem ze szczątkami błogosławionej Rodziny Ulmów, abp Adam Szal wraz z pozostałymi biskupami odmówili modlitwę zawierzenia Podkarpacia opiece nowych patronów.
Uroczystość zakończyła się wyjątkowym koncertem kwintetu smyczkowego Arso Ensemble z Filharmonii Podkarpackiej, w którym wystąpiła sopranistka Katarzyna Oleś-Blacha.
W obchody wspomnienia bł. Rodziny Ulmów włączyło się także Muzeum Polaków Ratujących Żydów we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Markowej, organizując w dniach 5-7 lipca Festiwal Kultury Pamięci „Markowa – Otwarte Drzwi”.
Foto.: Mateusz Inglot