Hymny i psalmy to jedne z najstarszych i najbardziej znanych w literaturze światowej gatunki literackie, tłumaczone na dziesiątki języków, śpiewane w tysiącach świątyń na całym świecie, na tysiące melodii. Psalmy i hymny przez stulecia były źródłem inspiracji dla kompozytorów muzyki poszczególnych epok, od średniowiecza po czasy, w których żyjemy. Historia muzyki polskiej od Mikołaja Gomółki po Krzysztofa Pendereckiego jest świadectwem jak bardzo hymny i psalmy inspirowały polskich kompozytorów.
Znalazły one swoje miejsce również w muzycznej tradycji Podkarpacia. Dzięki badaniom Bartosza Gałązki wiadomo, że śpiewane były tu, na terenie dawnej Diecezji Przemyskiej na melodie stworzone na bazie lokalnych skal muzycznych i struktur rytmicznych tego regionu. Zdaniem wielu, są wielowiekowym, przejmującym świadectwem wrażliwości, emocji i ekspresji religijnej wiernych.
Zaprezentowane w trakcie koncertu melodie hymnów i psalmów zostały zrekonstruowane z okazji beatyfikacji Rodziny Ulmów i stanowią część Nieszporów Markowskich.
Koncert organizowany jest przez Fundację Muzyka Kresów z Lublina przy współpracy z Klasztorem oo. Dominikanów w Jarosławiu, Muzeum Rodziny Ulmów w Markowej, Stowarzyszeniem Muzyka Dawna w Jarosławiu i Towarzystwem Przyjaciół Markowej.
Koncert „Hymny i Psalmy”, odbędzie się w Klasztorze oo. Dominikanów w Jarosławiu, 9 lutego 2024 roku o godz. 19.00.