23 marca 2018

Święto patronackie Muzeum Polaków Ratujących Żydów

23 marca 2018 r. o godzinie 15:00 rozpoczną się uroczystości święta patronackiego Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Markowska rodzina Wiktorii i Józefa Ulmów wraz z szóstką małych dzieci zdecydowała się ukrywać sześć osób pochodzenia żydowskiego. O świcie 24 marca 1944 r. nastąpiła obława na ich dom, w wyniku której niemieccy żandarmi zamordowałi całą szesnastkę – polską rodzinę i żydowskich przedstawicieli rodziny Goldman. Przypadek rodziny Ulmów stał się jednym z symboli polskiego poświęcenia podczas II wojny światowej w stosunku do ludności żydowskiej.

11 października 2017 r. Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda złożył wniosek do Sejmu o ustanowienie dnia 24 marca jako Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej. 6 marca 2018 r. Sejm Rzeczypospolitej przychylił się pozytywnie do prezydenckiego wniosku. Dla Muzeum Polaków Ratujących Żydów dzień ten jest szczególnie ważny z przyczyn oczywistych. Piątkowe popołudnie 23 marca br. będzie w całości poświęcone polskim Sprawiedliwym.

Program uroczystości:

• złożenie wieńców i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Rodziny Ulmów z Markowej
  • złożenie wieńców i zapalenie zniczy na Placu Muzealnym
  • odsłonięcie na Ściania Pamięci nowych tablic z nazwiskami Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu
  • koncert w przestrzeni muzealnej
  • wystąpienia gości specjalnych

Wstęp do Muzeum w trakcie uroczystości na podstawie zaproszenia.

23 marca Muzeum otwarte dla zwiedzających do 14:00

Ostatnie wejście: 13:15

Fotorelacja ze Święta Patronackiego.

fot. M. Inglot