Wystawa, którą Państwu prezentujemy, opowiada o niezwykłym człowieku, którego wysiłek i ogromne poświęcenie pozwoliło uratować kilka tysięcy polskich Żydów skazanych przez Niemców na Zagładę.
Po wybuchu II wojny światowej we wrześniu 1939 r. ok. 100 tys. Polaków przedostało się na Węgry, skąd, dzięki przychylności węgierskiego rządu, mogli dołączać do tworzonych na Zachodzie nowych sił zbrojnych. Do kontaktów z polskimi uciekinierami ze strony węgierskiej wyznaczony został Jozsef Antall senior, a przewodniczącym Polskiego Komitetu Obywatelskiego ds. Opieki nad Polskimi Uchodźcami na Węgrzech i równocześnie delegatem na Węgry Ministerstwa Opieki Społecznej emigracyjnego rządu RP został Henryk Sławik. Wspólnie podjęli oni wysiłek ratowania skazanych na zagładę Żydów.
W utworzonym w Vacu sierocińcu Sławik dał schronienie setce żydowskich sierot z Polski, oficjalnie twierdząc, że są to dzieci polskich oficerów. Podrabiał im dokumenty i uczył katolickich modlitw, a do odwiedzin sierocińca skłonił nawet nuncjusza apostolskiego, co skutecznie uciszyło podejrzliwych sąsiadów.
Zgodnie z informacjami zamieszczonymi przez Instytut Yad Vashem swoje życie zawdzięcza Sławikowi ponad pięć tysięcy osób. Niestety sam Sławik został zadenuncjowany i wydany Niemcom, którzy zesłali go do obozu Mauthausen-Gusen, gdzie został zamordowany w 1944 r. Nawet będąc torturowany nie wydał swojego przyjaciela i współpracownika – Jozsefa Antalla.
W 1990 r. Henryk Sławik został uhonorowany tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata a w 2010 Prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.
Autorem wystawy jest Grzegorz Łubczyk, polonista i dziennikarz, w latach 1997-2001 Ambasador RP na Węgrzech, autor wielu książek i filmów dokumentalnych.
Wystawa powstała przy wsparciu Muzeum-Zamku w Łańcucie. Wsparcie finansowe zapewnił Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.