17 lipca 2021 r. w Muzeum Polaków Ratujących Żydów odbyło się symboliczne odsłonięcie tablicy poświęconej mieszkańcom Przemyśla – Józefie i Wacławowi Klingerom, którzy w czasie wojny uratowali goszczącą dziś w Markowej Renatę Frenkel.
Wywodząca się z Podkarpacia rodzina Frenklów przed wojną mieszkała w Katowicach. Strach przed niemiecką agresją spowodował, że jak wielu polskich obywateli uciekli oni na wschodnie tereny, do swoich krewnych mieszkających w rejonie Przemyśla (pochodzili z podprzemyskich wsi – Rokietnicy i Maćkowic). W lipcu 1942 r. Żydzi tam mieszkający zobowiązani byli zgłosić się do getta. Był to czas, w którym Niemcy wywozili do obozów zagłady tysiące polskich Żydów – wielu z nich szukało sposobu na ratunek.
Ichaak i Fryda, rodzice Renaty, znaleźli schronienie w Maćkowicach u rodziny Siarów. Jej późniejsza przyrodnia siostra, Regina (Gina) Frenkel, oraz kuzynka, Anna Szapiro (Stark), ukrywały się u rodziny Lewickich w Ujkowcach. Renata przetrwała ukryta na Winnej Górze w Przemyślu u rodziny znajomych – Klingerów. Józefę (1909-1979) oraz Wacława (1894-1965) do końca ich życia traktowała jak bliską rodzinę.
Po zakończeniu wojny Renata mieszkała w Przemyślu, gdzie zdała maturę, a w 1960 r. wyjechała z Polski. Obecnie mieszka w Nowym Jorku.