W obecnej sytuacji, mimo rezygnacji z głównych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, Muzeum w Markowej uczciło pamięć ofiar tragedii, jaka rozegrała się 24 marca 1944 r. w Markowej. Złożone zostały kwiaty i zapalone znicze na grobie Ulmów na cmentarzu parafialnym, pod pomnikiem dedykowanym Ulmom w muzealnym Sadzie Pamięci oraz na cmentarzu w miejscowości Jagiełła-Niechciałka koło Przeworska, gdzie pochowani są ukrywani przez tę markowską rodzinę Żydzi z rodzin Goldmanów, Didnerów i Gruenfeldów.
W uroczystościach wzięła udział skromna delegacja składająca się z dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów, dr Anny Stróż-Pawłowskiej – organizatora Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w Muzeum oraz wójta Gminy Markowa, Mirosława Maca, gospodarza miejsca.
Uroczystości dnia 24 marca przeniesione zostały przez Muzeum w Markowej do sfery wirtualnej. W mediach i serwisach internetowych dystrybuowany jest na szeroką skalę specjalnie przygotowany przez nas spot promocyjny. W naszych social media prezentujemy infografiki poświęcone tym bohaterom, których nazwiska mieliśmy odsłonić na muzealnej Ścianie Pamięci podczas tegorocznych obchodów. Lada moment rozpoczniemy internetową premierę naszej nowej mobilnej wystawy „Czy można im było w tej samotności pomóc?”. Zaś rozpoczęta już kolejna edycja konkursu plastycznego „Rodzina Ulmów z Markowej. Historia, która inspiruje, zostanie rozstrzygnięta w późniejszym terminie.