W związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu warto poznać miejsca związane z tą tragiczną częścią historii – poznać lokalne dzieje, losy, poświęcić czas na refleksję i zadumę.
W tym celu Muzeum Polaków Ratujących Żydów stworzyło autorski projekt „Markowa. Szlak pamięci o Zagładzie”, składający się na specjalny wyjazd szlakiem życia i Zagłady społeczności markowskich Żydów.
Przez ostatnie lata mieliśmy szansę na wspólne poznawanie poszczególnych punktów ścieżki zwiedzania. W związku z obecną sytuacją związaną z COVID-19 objazd „Markowa. Szlak pamięci o Zagładzie” nie może odbyć się w tradycyjnej formule. Zachęcamy jednak do samodzielnego odwiedzenia miejsc ujętych w ramach projektu, a stanowiących istotny element historii relacji polsko-żydowskich oraz czasów okupacji niemieckiej w Markowej i okolicy. Pomocne w tym celu będą informacje zawarte na naszej stronie.
Więcej informacji i materiały do pobrania:
„Markowa. Szlak pamięci o Zagładzie”
Ulotka “Markowa. Szlak Pamięci o Zagładzie”
W trakcie ubiegłorocznych spotkań w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu uczestnicy, uczniowie jak i inne osoby zainteresowane, w towarzystwie pracowników Muzeum Polaków Ratujących Żydów poznawali lokalną historię.
Objazd „Markowa. Szlak pamięci o Zagładzie” rozpoczynano od ekspozycji stałej w Muzeum Polaków Ratujących Żydów pt. „Polacy ratujący Żydów na Podkarpaciu podczas II wojny światowej”. Następnie grupy udawały się do miejsc będących świadkami historii, by tam wysłuchać o wydarzeniach składających się na losy mieszkańców związane z okresem II wojny światowej. Trasa zwiedzania prowadziła przez Markową, a kończyła się wizytą na Cmentarzu Wojennym Ofiar Hitleryzmu w Jagielle-Niechciałkach.