Personalia ratujących: Teresa Pieniążek; Stanisław Pieniążek
Miejsce działania: Maćkówka, województwo podkarpackie (dawne województwo lwowskie)
Uratowani: Emil Szrek (Bronisław Frankowski); Czesław Studnicki; żona Czesława Studnickiego; Hanna Studnicka
Podczas okupacji niemieckiej Teresa i Stanisław Pieniążkowie mieszkali z trójką dzieci: Bronisławem, Józefem i Elżbietą we wsi Maćkówka k. Przeworska. Ukrywali żydowskiego chłopca, Emila Szreka, który uciekł z obozu w Wólce Pełkińskiej k. Jarosławia. Pod przybranym nazwiskiem, jako Bronisław Frankowski, mieszkał i pomagał w gospodarstwie Pieniążków aż do zakończenia wojny. Pozostał w pamięci młodszego pokolenia polskiej rodziny jako „wujek Bronek”. W czasie okupacji Pieniążkowie pomagali również polsko-żydowskiej rodzinie Studnickich. Czesław Studnicki, jego nieznana z imienia żona pochodzenia żydowskiego i ich córka Hania ocaleli dzięki pomocy kilku polskich rodzin. Po wojnie wyjechali do Wrocławia, gdzie urodziło im się jeszcze dwoje dzieci.
- Teresa Pieniążek (VII 1902 – 28 XII 1982) z mężem Stanisławem (IX 1902 – 13 X 1972). Ze zbiorów Elżbiety Lech z domu Pieniążek.
- Czesław Studnicki z żoną, córką Hanią i synem Olkiem. Fotografia wysłana do Pieniążków 15 XII 1947 r. z dedykacją: „Ludziom, których dobroci nigdy nie zapomnimy. Studniccy”. Ze zbiorów Elżbiety Lech z domu Pieniążek.
- Uciekinierzy z obozu w Wólce Pełkińskiej. Z prawej: Emil Szrek (Bronisław Frankowski). Ze zbiorów Elżbiety Lech z domu Pieniążek.
- Emil Szrek (Bronisław Frankowski). Zdjęcie zrobione po wojnie. Ze zbiorów Elżbiety Lech z domu Pieniążek.