Personalia ratującej: Felicja Tewel-Bartczak
Miejsce działania: Dębica, województwo podkarpackie (dawniej województwo krakowskie)
Uratowani: Fajga (Felicja) Deresiewicz; Dawid Deresiewicz; Markus Deresiewicz; Maria Korzennikowa; Sabina Poper (Friedman); Nachman Blumenthal (?); NN Winter (?)
Felicja Tewel mieszkała w czasie wojny w Dębicy. Mężem Felicji był żydowski adwokat Maurycy Tewel. W swoim domu Felicja ukrywała męża i pięcioro innych osób narodowości żydowskiej: Marię Blumental (siostrę Maurycego) z synkiem, przyjaciółkę Marii z synkiem i mężczyznę o nazwisku Winter. W 1942 r. z prośbą o pomoc zgłosiła się do Felicji także dwudziestoletnia Sabina Poper, która przebywała wówczas w Lublinie i posługiwała się metryką urodzenia otrzymaną od Janiny Kłosińskiej. Felicja Tewel wysłała do Lublina zaufanego człowieka. Ten zawiózł Sabinę Poper do Warszawy, do Ireny Bawół-Mieleckiej, zamieszkującej w Warszawie. Bawół-Mielecka była żołnierzem Armii Krajowej i często wykorzystywała swoje kontakty konspiracyjne w celu niesienia pomocy Żydom. Sabinę wzięła na kilka dni do swojego mieszkania, następnie wyrobiła jej polską kenkartę i znalazła mieszkanie oraz legalną pracę w szpitalu niemieckim.
Na początku 1943 r. w domu Felicji Tewel zjawili się gestapowcy, aresztowali Maurycego i wywieźli go do KL Auschwitz. Pozostałym osobom udało się ukryć w bezpiecznym miejscu. Po śmierci męża Felicja ukryła w swoim domu rodzinę Deresiewiczów: Fajgę, Dawida i ich syna Markusa. Rodzina przeżyła wojnę, a po jej zakończeniu wyemigrowała do USA.
Felicja Tewel-Bartczak i jej siostra Irena Bawół-Mielecka zostały 25 września 1989 r. odznaczone medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.
Zobacz też:
Historia Felicji Tewel-Bartczak na stronie Yad Vashem
Historia Felicji Tewel-Bartczak na stronie Polin