Personalia ratujących: Eugeniusz Sochacki; Janina Sochacka; Romualda Sochacka; Józef Sochacki
Miejsce działania: Przemyśl, województwo podkarpackie (dawne województwo lwowskie)
Uratowani: Jadwiga Haupt; Mieczysław Haupt; Alicja Halpern; Halina Halpern
W czasie okupacji niemieckiej Eugeniusz Sochacki z żoną Janiną (18 V 1903 – 16 VIII 1980) i dziećmi, Romualdą i Józefem, mieszkali w Przemyślu. Romualda zatrudniona była w kantynie wojskowej, gdzie poznała Żydówkę Jadwigę Haupt. W 1942 r. sytuacja Żydów w Przemyślu stawała się dramatyczna i Jadwiga poprosiła Romualdę o ukrycie poza gettem całej swojej rodziny. Jesienią 1942 r. Eugeniusz Sochacki zdecydował się na przyjęcie Jadwigi (ur. 1920), jej ojca, mecenasa Mieczysława Haupta (19 III 1893 – 18 XII 1961), oraz dentystki Alicji Halpern z córką Haliną (ur. 1921). Najtrudniejsza, ale na szczęście udana była ucieczka z getta w zimny i deszczowy jesienny wieczór. W mieszkaniu na uciekinierów czekała już specjalna kryjówka znajdująca się za dobudowaną ścianą, zamaskowaną dodatkowo dwiema dużymi szafami. Józef Sochacki pisał w relacji:
Zrobiliśmy przepierzenie na jednej ze ścian, na drewnianej kratownicy upięto parę prześcieradeł od podłogi do sufitu, następnie cały pokój pomalowano. […] Kryjówka nasza swobodnie mieściła cztery osoby w pozycji stojącej, jeśli zachodziła potrzeba ukrycia się. Mieliśmy umówiony sygnał dzwonkiem u drzwi wejściowych, by ktoś obcy nie zastał ukrywających się.
Choć brakowało opału i żywności, wszystkim udało się przeżyć wojnę.
Janina i Eugeniusz Sochaccy oraz ich córka Romualda i syn Józef zostali uhonorowani 16 maja 1993 r. medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.
Zobacz też: