Personalia ratującej: Katarzyna Sikora
Miejsce działania: Rzeszów, województwo podkarpackie (dawne województwo lwowskie)
Uratowani: Sara Karger; Schulim Fiedhof; Roman Berger; Maniek Kalb
W czasie okupacji niemieckiej Katarzyna Sikora nosiła żywność trzem młodym uciekinierom
z rzeszowskiego getta: Schulimowi Friedhofowi, Romanowi Bergerowi i Mańkowi Kalbowi. Wszyscy ukrywali się w piwnicach domu przy ul. Sobieskiego w Rzeszowie. Sikorowa zdobywała dla nich żywność i pomagała utrzymać higienę, piorąc im bieliznę. Pomiędzy Polką a trójką dwudziestokilkuletnich Żydów zawiązała się przyjaźń. Zdając sobie sprawę, że pomoc, jakiej udzielała Żydom, niesie ze sobą zagrożenie, Katarzyna umieściła swojego syna Jana i córkę Irenę w rodzinie zastępczej. Obydwoje zostali następnie wywiezieni na roboty do Niemiec. Jan wrócił po wojnie do Polski, a Irena zaginęła. Dzięki pomocy Katarzyny Sikory wszyscy jej żydowscy przyjaciele przeżyli niemiecką okupację i w latach 1946–1947 wyjechali z Polski do Australii lub Izraela. Według relacji Marii Piątkowskiej jej babcia udzielała także pomocy Sarze Karger z domu Weiss. Po wojnie Katarzyna Sikora utrzymywała kontakt listowny z Schulimem Friedhofem, Bergerami i przede wszystkim z Sarą Karger.
22 marca 2011 r. Instytut Yad Vashem podjął decyzję o przyznaniu Katarzynie Sikorze tytułu „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.
- Katarzyna Sikora (29 VI 1898 – 17 VII 1968), córka Agaty Sikory. Ze zbiorów Marii Piątkowskiej, wnuczki Katarzyny.
- Schulim Friedhof, syn Herscha i Raizli (ur. 1921). Jeden z trzech mężczyzn, którzy przeżyli niemiecką okupację dzięki pomocy Katarzyny Sikory. Ze zbiorów Marii Piątkowskiej, wnuczki Katarzyny.
- Schulim Friedhof z chłopcem o nieznanych personaliach uratowanym przez Polaków w Rzeszowie. Zdjęcie wykonane po wojnie. Ze zbiorów Schulima Friedhofa.
- Roman Berger z żoną Anną i synem Ryszardem. Zdjęcie wykonane w 1952 r. i opatrzone dedykacją: „Kochanej Kasi od Rysia, Anki i Romka – z pozdrowieniami”. Ze zbiorów Marii Piątkowskiej, wnuczki Katarzyny.
- Sara Karger z domu Weiss z mężem. Zdjęcie wykonane w 1947 r. w Ciudad Trujillo w Dominikanie, opatrzone dedykacją: „Dla naszej kochanej Kasiuni – Sara Kargerowa”. Ze zbiorów Marii Piątkowskiej, wnuczki Katarzyny.
- W piwnicach tej kamienicy przy ul. Sobieskiego w Rzeszowie ukrywali się żydowscy uciekinierzy z rzeszowskiego getta. Fot. Igor Witowicz (2010).
Zobacz też:
Historia Katarzyny Sikory na stronie Yad Vashem