Personalia ratujących: Michał Kreicarek; Kazimiera Kreicarek
Miejsce działania: Dubiecko, województwo podkarpackie (dawne województwo lwowskie)
Uratowani: Samuel Goldstein; Miriam Goldstein; Sala Goldstein; Leon (Lonek) Goldstein; Bronisław Falsen; Dawid Fränkel; Gieniek Fränkel, Wilhelm Rek (z rodziną, imiona nieznane)
W czasie wojny pochodząca z Przemyśla rodzina Kreicarków mieszkała w Dubiecku w pow. przemyskim. W lutym 1942 r. Michał Kreicarek przywiózł do domu dziesięcioro Żydów z przemyskiego getta. Wśród nich byli: Samuel Goldstein z żoną i dwójką dzieci (Miriam i Lonek), Bronisław Felsen, Wilhelm Rek z żoną i bratem oraz Dawid Fränkel z dzieckiem. Kreicarkowie ukrywali ich aż do nadejścia Armii Czerwonej do Dubiecka w lipcu 1944 r.
Teresa Pierzyńska, z domu Kreicarek, wspomina tamte wydarzenia:
Pamiętam jak w drewniakach chodziłam zimą do babci na Przedmieście Dubieckie, skąd przynosiłam mleko i mąkę mieloną przez babcię w żarnach, bo był głód, nie było pieniędzy, a trzeba było wyżywić czternaście osób. Jesienią zbierałam ziemniaki na dworskim polu i przynosiłam do domu.
Po wojnie Goldsteinowie wyjechali do USA, Fränkel – do Niemiec, a Felsen – do Izraela. Teresa nadal utrzymuje kontakty z Miriam Banker z domu Goldstein i z rodziną Bronisława Felsena. Zawsze może też liczyć na ich wsparcie.
13 IX 1963 r. Michał i Kazimiera Kreicarkowie zostali odznaczeni medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Ich córka Teresa medalu nie otrzymała, chociaż pomagała rodzicom w zdobywaniu żywności. Teresa Pierzyńska z Kreicarków i jej rodzice zostali 9 II 2010 r. odznaczeni przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżami Komandorskimi Orderu Odrodzenia Polski. Teresa Pierzyńska odebrała odznaczenia z rąk Marii Kaczyńskiej, małżonki prezydenta RP, podczas uroczystości w Rzeszowie.
Zobacz też:
Profil rodziny Kreicarków na stronie Yad Vashem
Kazimiera Kreicarek, Michał Kreicarek, Teresa Pierzyńska [w:] Polacy ratujący Żydów w czasie Zagłady: przywracanie pamięci, Łódź 2009, s. 85.