Personalia ratującego: Andrzej Kopecki
Miejsce działania: Radomyśl Wielki
Udzielenie pomocy (żywnościowej): Józef Grün; Dawid Kirsch; Naftali Pistrowny*
W okresie okupacji niemieckiej Andrzej Kopecki mieszkał w Radomyślu Wielkim z żoną Walerią i trójką jej dzieci z pierwszego małżeństwa (Waleria przed wojną owdowiała). Od 1940 r. współpracował z komórką wywiadu ZWZ i kolportował gazetę „Odwet”. Od października 1943 do czerwca 1944 r. był oficerem wywiadu przy komendzie placówki AK w Radomyślu Wielkim. Po nadejściu Sowietów latem 1944 r. przeniósł się z rodziną do Mielca. W 1945 r. podjął pracę w mieleckim starostwie. Jednocześnie działał w Brygadach Wywiadowczych WiN, przygotowując sprawozdania o sytuacji w gminach powiatu mieleckiego. Aresztowany 14 X 1946 r. przez funkcjonariuszy mieleckiego PUBP za działalność niepodległościową, wyrokiem WSR w Rzeszowie z 11 IV 1947 r. został skazany na 12 lat więzienia. Na wolność wyszedł 14 X 1955 r. Jak się okazało, represjonowany przez komunistyczny reżim Kopecki w latach wojny pomagał radomyskim Żydom, o czym zaświadczyło kilku z nich, pisząc m.in., że „za czasów okupacji Niemców szedł z pomocą prześladowanym Żydom, [wspierając ich] dobrą radą i żywnością”.
- Andrzej Piotr Kopecki „Marian”, „Czarny”, syn Franciszka i Marii z domu Watycha (28 X 1898 – 10 III 1982). Ze zbiorów Ryszarda Ziobronia.
- Zaświadczenie Powiatowego Komitetu Żydowskiego w Mielcu z 31 X 1947 r., informujące o udzielaniu Żydom pomocy żywnościowej przez Andrzeja Kopeckiego w okresie okupacji niemieckiej. Dokument podpisali świadkowie opisanych w nim zdarzeń: Józef Grün, Dawid Hirsch i Naftali Pistrong. Ze zbiorów IPN Oddział w Rzeszowie.
* Zaświadczenie Powiatowego Komitetu Żydowskiego w Mielcu o pomocy udzielanej ludności żydowskiej przez Andrzeja Kopeckiego, zamieszkałego w Radomyślu Wielkim [w:] E. Rączy, Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej na Rzeszowszczyźnie 1939-1945, Rzeszów 2009.