Personalia ratujących: Aniela Chmiel; Feliks Chmiel
Miejsce działania: Pstrągowa Górna, województwo podkarpackie (dawne województwo lwowskie)
W styczniową noc 1943 r. do domu Feliksa i Anieli Chmielów w Pstrągowej Górnej zapukał Majer Jassem z żoną Majką i czteroletnim synkiem Stanisławem. Przyszli prosić o ratunek. Chmielowie byli całkowicie zaskoczeni sytuacją. Zdawali sobie sprawę z ryzyka związanego z udzieleniem schronienia Jassemom. Pod wpływem uporczywego nalegania przybyłych, którzy obawiali się śmierci z wyziębienia lub od niemieckich kul, po krótkim namyśle zdecydowali się przyjąć ich pod swój dach. Eugeniusz Chmiel wspominał:
Ojciec wypowiedział słowa, które do dziś brzmią mi w uszach Jeśli was Bóg nie przechowa, to my bez Jego pomocy was nie przechowamy.
Polacy ukrywali Jassemów w małej piwnicy wykopanej pod kuchnią, o wymiarach 3,5 x 2 m. Od tej chwili codzienne życie Chmielów stało się bardzo trudne. Z małego, obciążonego kontyngentami gospodarstwa już wcześniej trudno było wyżywić pięć osób, a teraz doszło jeszcze troje. Chmielowie żyli w ciągłym strachu, aż do przesunięcia się linii frontu na zachód latem 1944 r. Wówczas rodzina żydowska opuściła dom Chmielów. Ostatecznie Jassemowie osiedlili się w USA.
9 lutego 2010 r. Feliks i Aniela Chmielowie zostali odznaczeni pośmiertnie przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżami Komandorskimi Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenia odebrał w Rzeszowie ich syn Eugeniusz Chmiel z rąk Marii Kaczyńskiej, małżonki prezydenta RP.
Zobacz również:
Wspomnienia Mariana Chmiela (syna Feliksa i Anieli) na stronie Polin