Personalia ratujących: Michał Lach; Petronela Lach; Józefa Lach
Miejsce działania: Babice, województwo podkarpackie (dawne województwo lwowskie)
Uratowani: Estera Korman d. Englard
W czasie okupacji niemieckiej Michał i Petronela Lachowie z córką Józefą oraz starszą córką Zofią Pawłowską z mężem i kilkuletnim synem Jankiem mieszkali w Babicach k. Dubiecka w pow. przemyskim. Już na początku wojny do rodziny Lachów przychodzili Żydzi z prośbą o żywność lub przenocowanie. Po wielu latach Zofia wspominała:
Pomocy udzielaliśmy bezinteresownie, kosztem naszego bezpieczeństwa, czasami nie mając co jeść […]. Udzielana pomoc [była] w moim pojęciu niewielka, stanowiąca tylko odruch ludzkiej życzliwości.
W lipcu 1942 r. z prośbą o ukrycie zwrócił się do Lachów Mendel Raps z Przemyśla. Gospodarze zgodzili się. Odtąd Mendel z narzeczoną Rózią Englard i jej młodszą siostrą Esterą Englard (później Korman) ukrywali się u Lachów w oborze. Gdy nadeszła zima, Mendel i Rózia poszli do wioski, by zdobyć ciepłe ubrania. Niestety, zostali wówczas zastrzeleni przez Niemców. Estera pozostała sama w kryjówce. Doczekała zakończenia wojny. Następnie wyemigrowała do USA. W swoim oświadczeniu z 1988 r. napisała:
W czasie ukrywania byłam traktowana jak członek rodziny bez żadnych różnic w żywieniu i mieszkaniu. Dzięki tej rodzinie, która była ciągle narażona na represje hitlerowskie […], przeżyłam wojnę.
Michał i Petronela Lachowie oraz ich córki Zofia i Józefa zostali 12 XII 1992 r. odznaczeni medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.
Zobacz też: