Personalia ratującej: Helena Szelewa-Kurasiewicz
Miejsce działania: Rudka, województwo podkarpackie (dawne województwo lwowskie)
Uratowani: Lejzor Braten; Rubin Braten
Helena Szelewa-Kurasiewicz i Michał Mazur w okresie okupacji niemieckiej pracowali w majątku zarządzanym przez inżyniera A. Mańkowskiego w Rudce niedaleko Sieniawy. Zarządca zatrudniał w gospodarstwie również Żydów z sieniawskiego getta. Wśród nich byli bracia Lejzor i Rubin Bratenowie, pochodzący z Rudki i dobrze znający swojego przedwojennego sąsiada, Michała Mazura. Podczas likwidacji getta w Sieniawie Bratenowie ukryli się za zgodą Mańkowskiego w schronie zbudowanym w oborze przez Helenę i Michała. Lejzor i Rubin przebywali też na strychu, a w zimne noce przychodzili się ogrzać do przylegającego do obory pokoju, w którym spał Michał. Po wojnie w swoim oświadczeniu na temat pomocy udzielanej przez Mazura i Szelewę-Kurasiewicz napisali:
W czasie okupacji hitlerowskiej Helena Szelewa i Michał Mazur ocalili nasze życie od nieuniknionej śmierci, ryzykując przy tym własnym życiem. Przez dwa lata (1942–1944) ukrywali nas na strychu nad stajnią, opiekowali się nami i żywili nas. Robili to z pobudek humanitarnych i nie otrzymywali za to żadnej zapłaty.
Helena Szelewa-Kurasiewicz i Michał Mazur zostali 25 września 1986 r. odznaczeni medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.
Zobacz też: