Wawrzyniec Baran z żoną Bronisławą i dziećmi: Stanisławem (ur. 1922), Józefem (ur. 1923), Marią (ur. 1925), Kazimierzem (ur. 1927) i Jadwigą (ur. 1931) mieszkali w Krośnie. W czasie niemieckiej okupacji dwoje spośród dzieci Baranów (Stanisław i Maria) zostało wywiezionych na roboty do Rzeszy, a pozostałe nadal mieszkały z rodzicami. Baranowie dobrze znali żydowską rodzinę Nussbaumów, która przed wojną miała sklep w Krośnie przy ul. Franciszkańskiej. W drugiej połowie 1942 r. Baranowie ukryli pięcioletniego Anabela Nussbauma. Jego rodzice pracowali w tartaku; oboje zostali rozstrzelani przez Niemców (ojciec w 1943 r., a matka w 1944 r. w lesie koło Szebni). Anabel Nussbaum przeżył okupację niemiecką w domu Baranów. W 1945 r. został ochrzczony i już jako Andrzej oddany do sierocińca w Targowiskach, prowadzonego przez księży michalitów z Miejsca Piastowego. Zabrała go stamtąd ocalona z Holocaustu dalsza rodzina. Razem z nią wyjechał do Izraela.
9 II 2010 r. Bronisława i Wawrzyniec Baranowie oraz ich córka Jadwiga zostali odznaczeni Krzyżami Komandorskimi Orderu Odrodzenia
Polski przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Odznaczenia odebrała w Rzeszowie Jadwiga Stola z rąk Marii Kaczyńskiej, małżonki prezydenta RP.