1 września 2021

Polska wieś podczas II wojny światowej – I debata programowa

Osoby zwiedzają ekspozycję główną Muzeum

1 września, w rocznicę wybuchu II wojny światowej, a także w dniu włączenia Chałupy Szylarów, świadka okupacyjnej historii ratowania, do Programu „Muzeum w przestrzeni Markowej” odbyła się pierwsza debata programowa „Polska wieś podczas II wojny światowej”.

Wspólna inicjatywa Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Skansenu Zagrody Muzeum Wsi Markowa i Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej ma na celu stworzenie programu edukacyjnego poświęconego II wojnie światowej ze szczególnym uwzględnieniem polskiej wsi podczas II wojny światowej.

Wystąpienia wygłosili:

• Rozpoczęcie debaty i wprowadzenie w poruszaną problematykę – Waldemar Rataj, Dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów
  • Międzymuzealna współpraca nad programem edukacyjnym poświęconym II wojnie światowej ze szczególnym uwzględnieniem polskiej wsi podczas II wojny światowej – dr Jan Maćkowiak, Dyrektor Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
  • Wielkopolska wieś podczas II wojny światowej – dr Mariusz Niestrawski, współautor wystawy pt. „Streng verboten. Wielkopolska wieś w latach 1939-1945”, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
  • Markowa podczas II wojny światowej – dr Mateusz Szpytma, Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej; Kamil Kopera, Muzeum Polaków Ratujących Żydów

Planowana inicjatywa badawczo-naukowa i działania programotwórcze mają na celu wspólne opracowanie programu edukacyjnego ukazującego pełny obraz polskiej wsi podczas II wojny światowej.