8 lutego 2018

Wystawa „Żegota – Rada Pomocy Żydom” w Markowej

Od 8 lutego 2018 r. wystawa „Żegota – Rada Pomocy Żydom” dostępna dla odwiedzających Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Rada Pomocy Żydom „Żegota” powstała 4 grudnia 1942 r. Była to organizacja działająca w latach 1942-1945 jako organ polskiego rządu emigracyjnego na terenie Polski. Jej zadaniem była pomoc Żydom w gettach i poza nimi oraz dokumentowanie niemieckich zbrodni na ludności żydowskiej. Działacze „Żegoty” przygotowywali kryjówki dla uciekinierów z getta, załatwiali im także fałszywe dokumenty. Sieroty kierowali do polskich rodzin i zakonów, gdzie jako polskie dzieci miały szansę na przetrwanie.

Autorami wystawy przygotowanej z okazji 75-lecia powołania „Żegoty” są dr Marcin Urynowicz i dr Paweł Rokicki z Instytutu Pamięci Narodowej.

Będzie można ją oglądać w naszym Muzeum do 8 marca 2018 r.

Wstęp na podstawie biletu do Muzeum (5 zł/2 zł).